Çocuğunuza yemek yemeyi sevdirin

 Çocuğa çeşitli ve sağlıklı gıdalar önermek annenin sorumluluğudur. Ancak bu gıdaların hangilerinden ve ne kadar yiyeceğinin çocuğun sorumluluğu olduğunu kabul edin.
 
Çocuğa yemek konusunda alternatifler, değişik tatlar, görünümü eğlenceli yemekler sunun, tabağını fazla doldurmayın. Yemek saatlerinin stresten ve gerginlikten uzak olmasına özen gösterin. Ancak eğlenceye de dönüştürmeyin. Eğlence olmayınca yemeği reddedeceğini unutmayın.
 
Çocukla birlikte yemek yiyin. Kendisini beslemesine izin verin.
 
Sürekli gıda vermeyin, düzenli ve aynı saatte öğünler halinde beslenmesini sağlayın. Midesini dolduracağından yemek öncesi ya da yemek sırasında fazla sıvı vermeyin.
 
Ek gıdalara başlarken her seferinde bir yeni gıdayı belirli bir süre verin. Diğer yeni gıdaya başlamadan 8-10 kez yemesini sağlayın.Bir yaşına kadar tüm besinlerle tanıştırılan çocuklar daha az seçici olurlar, aklınızdan çıkarmayın.
 
2-3 yaşındaki çocuklar yeni gıdalara karşı isteksiz döneme girerler. Bunun geçici bir dönem olduğunu kabul edin.
 
Beslenmede “bu sebzeyi yersen sonra tatlıyı yersin.” tarzı konuşmalar genellikle geri teper ve çocuğun sebzeyi daha da sevmemesine yol açar.
 
Yemek için yeterli süre verin, ancak bu süre yarım saatten fazla olmasın.
 
Evdeki gergin ortam, tartışmalar,kardeşler arası uyumsuzluk, kıskançlık iştahlarını olumsuz etkileyeceğinden bu sorunların çözümü sağlayın.
 
Televizyonla birlikte ya da oynarken yemek yedirmeyin.
 
Arkadaşlarıyla birlikte ya da ailece yemek yemesini sağlayın. Sofrada çocuğunuza iyi örnek olun.Ailece iyi beslenme alışkanlığı kazanın.
 
Yemeği disiplin aracı olarak kullanmayın. Yemek yemediğinde cezalandırmayın, yemek yediğinde takdir edin ancak ödüllendirmeyin. Çocuk yemek yediğinde annesinin mutlu, yemediğinde üzgün olduğunu hissederse bunu bir koz olarak kullanır. Çocuğun anne veya baba için değil kendi sağlıklı büyümesi için yediği mesajı verilmelidir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Milliyet
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title