Doğum yapan memur ve işçilere yeni haklar yasalaştı…

Doğum yapan memur ve işçilere yeni haklar getiren düzenlemeyi de içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.
 
Buna göre, memurlara, doğum sonrası aylıksız izinde geçirdikleri her yıl için bir kademe ilerlemesi ve her 3 yıl için bir derece yükselmesi verilecek. Memurlara doğum öncesi annelik izninin başlaması gereken tarihten önce gerçekleşen doğumlarda, doğumdan analık izninin başladığı tarihe kadar geçen süre analık iznine ilave edilecek.
 
Doğum yapan memurlara, analık izni sonrası birinci doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda 6 ay, günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışma hakkı verilecek. Bu süre içerisinde süt izni verilmeyecek, mali ve sosyal haklarda kesinti yapılmayacak. Çoğul doğumlarda bu sürelere birer ay eklenecek.
 
Bebeği engelli doğan kadın memur, 12 ay süreyle yarı zamanlı çalışabilme hakkına sahip olacak. Çocuğu olan veya evlat edinen memur anne ve baba, çocuğun mecburu ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kadar normal çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilecek.
Doğum yapan memur ve işçilere yeni haklar yasalaştı…
5 (100%) 1 vote


Yorumlar Doğum yapan memur ve işçilere yeni haklar yasalaştı…

 • Bu ilk doğumdan sonraki iki ay yarım gün hakkı bittiğinde şut izni nasıl olacak? Daha önce doğum izni bitince ilk 6 ay günde 3 saat sonraki 6 ay günde 1.5 saatti o devam edecektir sanırım

  Özlem özcan 29 Ocak 2016 12:53 Cevapla
  • Süt izni konusunda bir değişiklik yok. Sadece bebeğiniz okul yaşına gelene kadar isterseniz yarı zamanlı çalışma hakkınız olacak. Bu dönemde çalışma hakkınız devlet korumasında olacak.

   Hulya Duzgun 31 Ocak 2016 22:16 Cevapla
 • Hangi memurlar icin gecerli olacak, 657 ye tabiyim ve uzman hekimim, 2013 kasim dogumlu kizim var. Bu yari zamanli calismadan yararlanabilir miyim? Yoksa bu yildan itibaren dogum yapanlar icin mi gecerli olacak? Ayrica saglik bakanligi bazi kararlari uygulamiyor doktorlar icin, benzer bir durum soz konusu olacak mi

  fatma türksoy 29 Ocak 2016 13:03 Cevapla
  • Yasa tüm memurlar ve işçiler için geçerli olacak. Uygulama ile ilgili bilgiler geldikçe sizlerle paylaşacağız.

   Hulya Duzgun 31 Ocak 2016 22:14 Cevapla
 • Peki baba olan memur icin ne gibi dogum haklari var acaba

  Murat yavuz 10 Temmuz 2018 14:08 Cevapla
  • Babalara da üç gün doğum izni var. Bununu dışında anne çalışmak zorundaysa baba ücretsiz izin alabilir.

   Hulya Duzgun 17 Temmuz 2018 16:30 Cevapla

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title