Bebeğin zeka durumu nasıl anlaşılır?

Her anne baba, bebeğinin zeki olduğunu düşünür. Bunun nedeni, anne babaların erken dönemde bebeklerinin güçlü yönlerini fark etmeleridir.
 
Zekanın birçok boyutu ve çeşidi vardır. Bebek pek çok alandan birinde zeki olabilir ve bu konuda parıldar. Bebeğin zeki olduğu, algısal yeteneklerine bakılarak anlaşılabilir.
 
Bebeğin ilk başlarda nasıl algıladığına, nasıl iletişim kurduğuna bakılmalıdır. Bebeğin ilk yaptığı şey kendisini ayrımsamaktır. Sonra diğer insanlarla iletişim kurar. Bunları nasıl yaptığı, bebeğin algısal yetenekleri hakkında bir fikir verecektir.
 
Birçok bebek bazı konularda çok iyi olabilirken, başka bazı konularda ise çok iyi olmayabilir. Bebeğin iyi olduğu konular, son derece erken bir dönemde anne ve babanın dikkatini çeker. Esas bakılması gereken şey, bebeğin zeki olması değil, bir bütün olarak düzgün bir gelişim seyri izlemesidir. Doğal olarak bu bebeğin zeka gelişimi anlamına da gelir.
 
Konuşmak, genel zeka gelişiminin çok önemli yönlerinden birisidir. Erken konuşmanın zeka gelişimiyle bir ilişkisi olduğu için, bebeklerin erken konuşması çok önemlidir. Bu durumun konuşma merkezleriyle de bir ilgisi vardır. Erken konuşan çocukların uzun vadede okumaları, akademik başarıları, zeka ile ilgili gelişimlerinin daha iyi olduğu görülmektedir.
 
Kaynak: http://www.hemensaglik.com/
Yazıyı Oylayın


Yorumlar Bebeğin zeka durumu nasıl anlaşılır?

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title