Gebelik döneminde telefon kullanımına dikkat!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, gebelik döneminde telefon kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
 
Op. Dr. Aslı Alay, “Cep telefonları son yıllarda yaşamımızda ayrılmaz bir parçamız. Bir yandan işlerimizi yaparken, bir yandan sosyal medyada Face’den Instagram’a, oradan Twitter’a geçiyoruz. Çantamızda tutmaya bile tahammül edemiyoruz. Hep yanımızda, hep elimizde. Bazen çocuklarımızı oyalamak için kullanıyoruz. Ağlayınca veriyoruz ellerine ve sakinleşiyor bebelerimiz. Yaşam alanlarına giren cep telefonları zararlı mı? Her geçen gün artan kanserler, kronik hastalıklar, çocuklarda artan davranışsal sorunlarda katkısı var mı?” diye konuştu.
 
Bazı çalışmaların, gebelikte kullanılan cep telefonlarının çocuklarda hiperaktivite ve davranışsal sorunlara neden olabileceği yönünde olduğunu belirten Op. Dr. Aslı Alay, “Yine bu çalışmalarda cep telefonlarının yaydığı radyasyonun hücrenin DNA’sında hasara yol açtığı ve kanserojen riski olduğudur. Cep telefonlarının yüksek frekansta yaydığı dalgalar çoğunlukla beyin olmak üzere tüm vücudu etkileyebilmektedir. Ancak son yıllarda hayatımızda olan cep telefonlarının etkisini ki, özellikle kanserojen etkisini yaklaşık 10-15 yıl sonra görebileceğiz” dedi.
 
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, gebeler için telefon kullanımındaki önerilerini şu şekilde sıraladı:
 
“Telefonunuzu gerekli durumlarda kullanın. Konuşma süresini uzatmayın. Üzerinizde telefonunuzu taşımayın. Kulaklık ile konuşun. Arabanızda arabanın ses sisteminden, bluetooth’dan yararlanın. Telefonunuzu yatak odanızda tutmayın. Hem gebelerimiz hem de tüm anneler çocuklarını güvenlik kapılarından geçirmek istemezler. Unutulmaması gereken ise cep telefonlarındaki tehlike. Özellikle çocuklarımızı oyuncak yerine kullandığı ve eğlendiği cep telefonlarından uzak tutmak. Telefonu sadece iletişim aracı olarak kullanalım. Telefonlar olmadığı dönemlerde de yaşayabiliyorduk, üstelik mutluyduk.”
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title