Gebelikte oruca dikkat!

Ruhen ve bedenen arınma dönemi olan Ramazan’ın yaza denk gelmesi 17 saatlik bir oruç anlamına geliyor. Fakat hamileler oruç tutmak istiyorlarsa mutlaka doktorlarına danışmalı.
 
Uzmanlar gebe olmayan kişiler için bile bu şartlar altında oruç tutmanın çok zor olduğunu hatırlatırken, gebelerin bu kadar uzun süre yemek yemeden, su içmeden durmasının hayli zor olduğunu işaret ediyor.
 
Hamileliğin hayatın normal bir süreci olduğunu ancak hem anatomik ve fizyolojik hem de psikolojik olarak değişikliklerin yaşandığı bu dönemde oruç tutmak isteyen anne adaylarının dikkatli olması gerektiğini belirtiyor.
 
Uzmanlar gebelerin hem taşıdıkları bebek hem de kendi vücut gereksinimlerini karşılamak için beslenmelerine dikkat etmelerinin şart olduğunu paylaşan uzmanlar, gebelerin sık aralıklarla az miktarda beslenmeleri ve bol miktarda su tüketmeleri gerektiğini dile getiriyor.
 
Gebelikte bol suyun idrar yolu enfeksiyonlarını, rahim kasılmalarını azalttığını belirten uzmanlar, oruç tutan anne adaylarında vücutta dolaşan kan hacminin azaldığını ve bununla birlikte anne ve bebeğin açlığa ve susuzluğa karşı kendi savunma sistemlerini devreye soktuğunu hatırlatıyor.
 
İşte bu dönemde bebek hareketlerinde yavaşlamanın görülebileceğini ifade eden uzmanlar, uzun süren açıklıklarda vücut enerji için karbonhidrat bulamaz ise yağları yakmaya başlayacağını vurguluyor. Bu dönemde keton denen maddenin açığa çıktığı üzerinde duran uzmanlar, bu maddenin bebeklerde nörolojik olumsuzluklar doğurduğunu açıklıyor.
 
Uzun süren açlık döneminde gebelerde kan şekeri düşmesinin görüldüğünü hatırlatan uzmanlar, az ve sık sık yemek yemeleri gerektiği konusunda uyarıyor.
Kaynak: www.haberingundemi.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title