Son yılların en popüler çocuk isimleri…

Artık ne Merve ne de Selin ya da ne Mert ne de Berk…. Yeni bebek isimleri 50 yıllık hakimiyeti yıkacak kadar gümbür gümbür geliyor. Ama Zeynep mi? Evet, o hala popüler!
Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2016’daki en popüler bebek isimlerini açıklamasından sonra geriye dönüp baktık. Ortada ne Merve var ne Selin ne Mert var ne de Berk. 90’lardan 2000’lere kadar hakimiyetini sürdürmüş isimler unutulup gitmiş. Yerine ise yepyeni favoriler gelmiş.
 
50 senelik hakimiyetini sonlandıran YUSUF
 
Bu ülkenin en popüler erkek ismi olan Mehmet’in başına gelmeyen kalmadı. 1950 yılından 2002’ye kadar tahtını kimseye kaptırmayan Mehmet ismi, 2003 yılında birinciliği Yusuf’a bıraktı. İşte o noktadan sonra Yusuf ara ara tahtını kaptırsa da popülerliğini 2017 yılına kadar getirdi.
 
Asla bitmeyecek bir masal gibi ZEYNEP
 
Zeynep, ne yapsan yap uyanamadığın bir rüya gibi. Bundan 100 sene de geçse popülerliğini yitirmeyecek. 1993’ten 2000’e kadar popüler olan Merve’den geriye toz bulutu bile kalmadı. 2000’den sonra Zeynep tahtı eline aldı ve ara ara kayıplar verse de popülerliğini bugüne kadar getirdi. Okulda 19 tane Zeynep olacağını bilsek de çocuğumuza bu ismi koymaya devam edeceğiz.
 
Anlam falan dinlemem dedirten ECRİN
 
Son yıllarda bebeklere 3’ten fazla kez ‘Ay adı ne bunun annesi’ yaptıysanız Ecrin cevabını almış olmanız çok yüksek. Oysa ki Ecrin ismi üzerine derin tartışmalar sürüyor. Diyanet’in “Bu ismi koymayın, ‘Allah’ın hediyesi’ değil, ‘ücret’ anlamına geliyor” demesine rağmen Ecrin ismi, son yıllarda hep ilk 5’in içinde yer aldı.,
 
5 harften uzun olana karşı; NEHİR, ZEHRA ve MİRAY
 
Anne baba adayları çocuğu uzun isimle çağırmak yoruyor, diye düşünmüş olabilirler ki son yıllarda özellikle 5 harfli kız isimleri çok moda. Biraz da birbirinden görüp isim koyma modası da yükseliyor olabilir. Nehir’in eskiden çok az koyulan bir isim olup aniden üst sıralara yükselmesi, insanı biraz düşündürüyor.
 
Dedelerin bayılacağı ÖMER, MİRAÇ VE BERAT
 
Dini referansı da olan, duyunca insanın ‘ay ne efendi çocuk’ diyeceği bu 3 isim, tam da dedelerin bayılacağı cinsten. Sorun çıkarmayan, ailesini seven erkek bebek isimleri deyince sizin de aklınıza Ömer ve Miraç gelmiyor mu?
 
Yok biz biraz daha fazla seçenek görelim derseniz de geçen senin en popüler isimleri listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz:
 
2016 ‘nın En Popüler Erkek İsimleri
 
ACUN-ABAY- ALP-AYTU-ALPER-ATA-ATABERK – ACAR- ALİ- ARDA- AYBERK- ANIL- AŞKIN-ARAS- ATALAY- BARIŞ – BOĞAÇ- BATURALP- BERAT- BURAK-BERK-BERKE-BERKAY- BORA-BURKAY- BABÜR- BARLAS- BUĞRA- BARTU- BARAN-BATU- CAN-CEM – ÇAĞRI-ÇAĞDAŞ – ÇAĞLAR- ÇAĞLAYAN- ÇAĞAN- ÇINAR-ÇAĞTAY- DENİZ-DEMİR- DOĞUŞ- DOĞA-DORUK-DOĞUKAN – DAĞHAN – DOLUNAY- EFE- EGE-EREN-EMİR-EYMEN-ESER-EVRİM -EFEHAN- EVREN- EBRAR- FIRAT- GÖKÇE-GÖKBAY-GÖKAY- GİRAY-GÜNEY- IŞIK- İLBEY- İLKİN- İNAL-İLTER-İLKAY- KAAN- KORAY-KIVANÇ-KIRAÇ-KUTAY- KEREM- KUZEY- MİRZA- MERT-MERİÇ- MİRAÇ- OLCAY-OĞUZ – OZAN-OĞULCAN- ÖMÜR- ÖZGÜR- PAMİR-POLAT-PUSAT- POYRAZ-RÜZGÂR- SARP- SERGEN-SERTER- SONAT- UMAY-UMUT-UTKU-URAS-ULAŞ-TOPRAK- TUĞRA- TUNA-TAYLAN- YİĞİT –YEKTA-YAĞIZ- YALIN – YUSUF
 
2016’nın En Popüler Kız İsimleri
 
ADA-ALAZ-ALYA- AYŞİM-AYSİMA- ALARA-ALMİRA- ÂMİNE-ALİN-ASLI- ASU- AZRA- BADE- BALIM- BERİL- BELEN- BALA- BERİL- BERFİN- BERRU- BELİZ- BUĞLEM- BERRA- BEREN- BELİNAY- BUKET- BURÇAK- BAŞAK- CEREN-CEYLİN- ÇAĞLA-ÇAKIL- ÇİSEM- ÇİMEN- CEYDA-DERİN- DELFİN- DEREN- DORA- DEVİN-DEMRE- DAFNE- DURU- DİYAR- DİLARA- DOĞA-ECE- EDA-ELÇİN- EZGİ- ELİZ-ECRİN- ELA- EYLÜL- ELİF- EKİM- EKİN-ESİLA- GİZEM-GÜLRU- GÜNCE- GÜLFEM- GÜNEŞ- HÜRREM- HAZAL- HELİN-HERA- HAYAL- HAVİN – HİLAL- -ILGAZ- IRMAK- İZGİ-İDİL- İPEK- İNCİ- İLAYDA- İREM- JASMİN-JANSET- KÜBRA- KARACA- KIVILCIM- KAYRA-LİANA-LAL- MİRA- MAYA- MELİS-MAYIS-MİNA- MASAL- MARAL-MİNEL- MİRAY- NAZ- NEHİR- OYLUM- ÖYKÜ-ÖZGE- PELİN- PELİNSU- PERİ- SİMAY- SAVA- SU- SUDE-SUDENAZ- SARE- SELEN- SILA – SEDA- ŞİMAL- TUANA-TUBA- YAREN- YAĞMUR- YAZMİRA-ZEYNEP -ZÜLAL
Kaynak: mynet.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title