Yaralanma durumunda bunları yapmayın!

Kanama bir yaralanmanın en görünür belirtisidir. Kanamalı yaralanmalar bir kaç başlık altında değerlendirilebilir.
 
1.Keskin bir cisimle oluşmuş olanlar ; meydana gelen kanama o bölgenin içerdiği küçük damarcıkların yoğunluğuna bağlı olduğundan kafa derisi ve dudak gibi çok kanlanan yerlerdeki kesiler küçük bile olsalar çok fazla kanarlar.
 
2.Ezilme ile oluşanlar;düşüp sert bir yüzeye çarparak yada tam tersi bir cismin vücut üzerine düşmesiyle oluşur.Derinin yüzeyinde görünen yaralanma ile derin dokulardaki yaralanma düzeyinin farklı olabileceği hiç unutulmamalıdır.Genellikle dışa değil doku içine kanama gelişir.
 
3.Delme yaralanmaları ; kanama çok fazla olmamakla birlikte derin doku ve organlarda ölümcül yaralara yol açılabilir.
 
4.Uzuv kopmaları;yaralı doku parçalanmıştır,kaybedilen dokunun yeri ve büyüklüğü ile orantılı olarak şok tehlikesi vardır.Yaralanmaya neden olan cisim açıkta kalan damarları ezdiğinden kanama çok fazla olmayabilir.Genellikle kirli yaralardır,bu da gelecekteki tedavide enfeksiyon riski demektir.
 
Ne yapmamalı?
• Yaranın üzerine yabancı maddeler kapatılmaz.
• Kurallar bilinmiyor ise turnike uygulanmaz.
• Karın yaralanmalarında hastaya ağız yoluyla bir şey verilmez ; dışarı çıkan organ veya parçasını yerleştirmeye çalışılmamalıdır.
 
Ne yapmalı?
Her şeyden önce hastanın genel durumunun hızla değerlendirilmesi,yaşamsal bir risk olup olmadığının tespiti gerekir.Vücudun kanamaya olan cevabı kaybedilen kan miktarı,yaralanmanın şekli ve yeri,kişinin daha önceki sağlık durumu ile ilgili olarak değişir.Eğer gerekirse kanamanın durdurulması ve yaşamsal bulguların desteklenmesi birlikte yürütülmelidir.
 
Küçük kesik ve sıyrıklarda;mümkün olduğunca steril, değilse, temiz olduğunuzdan emin olduğunuz bir bez yardımıyla yaranın antiseptik madde ile yoksa suyla temizlenmesi ve sarılarak kanamanın durdurulması esastır.
 
Fazla kanayan büyük yaralarda
Kanamayı durdurmak için mümkünse steril değilse temiz bir bez, hiçbiri yoksa direkt elle kanayan yerin üzerine kuvvetlice bastırmak gerekir.
 
Delme yaraları
Delici ve nafiz yaralar olarak ikiye ayrılır.Delici yaralarda giriş ve çıkış deliğini görmek mümkündür ; giriş deliği küçük,çıkış deliği büyüktür.
Nafiz yaralarda giriş deliği varken çıkış deliği görülmez.
 
Her iki durumda da yapılacak ilk şey, hastayı en kısa zamanda bir hastaneye ulaştırmaktır.
 
Karın ve gövde yaraları
Çoğu yaşamsal organ karında yerleştiğinden yaralanmanın ne derecede zarar verdiğini bilmek mümkün olmayabilir. Hastayı sırtüstü yatırmak,ağızdan hiçbir şey vermemek,yaralanan kısmın üzerini bulunabilecek en temiz malzeme ile örtmek gerekir.Dışarı çıkmış barsak gibi organları asla içeri sokmaya çalışmamak esastır.
Kaynak: bebek.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title