Tüplerin bağlanması riskli midir?

Tüplerin bağlanması (tüp ligasyonu), kadında yumurtayı taşıyan tüplerin ameliyatla bağlanmasıdır.
 
Kadınlarda kordonların bağlanması (yani rahime giden tüplerin bağlanması) minilaparotomi veya laporoskopi yöntemleriyle olabilir. Bazen de sezaryen ameliyatı sırasında tüpler iki taraflı olarak bağlanabilir (bilateral tubal ligasyon, tubal sterilizasyon).
Doğumdan hemen sonra yapılmadığı takdirde lohusalık dönemi olan 40 günün geçmesi sonrasında da uygulanabilir. Adet bitimini takiben gebe olunmadığından emin olunarak uygulanır. Kısa süren küçük bir operasyondur. Aynı gün taburcu edilerek bir ay sonra kontrole çağrılır.
 
Kadınlarda tüplerin bağlanmasının (tüp ligasyonu) riskleri nelerdir?
 
Her cerrahi girişim gibi tubal ligasyon operasyonları da bazı riskler taşır. Enfeksiyon, komşu organ zedelenmesi ve anestezi riskleri göz önünde bulundurulmalıdır. Dikkatli bir operasyon tekniği kullanıldığında bu olasılık son derece düşüktür.
 
Bilateral tubal ligasyon (tubal sterilizasyon) kimler için uygun bir aile planlaması yöntemidir?
 
Çocuk istemi olmayan, aile planlamasını tamamlamış çiftlerde tüplerin bağlaması uygun bir yöntemdir.
 
Genellikle ileri yaşta özellikle en erken 30 yaşından sonra düşünülmesi gereken bir aile planlaması yöntemidir. Çünkü tubal ligasyon (kısırlaştırma) geri dönüşümsüz bir yöntemdir.
 
Tüplerin bağlandıktan sonra yeniden açılması (tubal reanastamoz ameliyatı), zor ve mikro-cerrahi gerektiren bir operasyondur.
 
Kadınlarda tüplerin bağlanması (tüp ligasyonu) erken menopoz yapar mı?
 
Halk arasında yanlış bilinen bir nokta tüplerin bağlanmasının adet miktarını etkileyebileceği, erken menopoza sokacağı, cinsel isteksizliğe yol açabileceği veya ağrılara neden olabileceğidir. Uygun teknikle yapıldığında, yumurtalık kan dolaşımı etkilenmeyeceğinden bu endişelerin tümü yersizdir.
 
Tüplerin bağlanması adet miktarını ve cinsel isteği kesinlikle etkilemez.
 
Bağlanan Tüplerin Yeniden Açılması (Tubal reanastamoz)
 
Ender olarak tüpler bağlandıktan sonra yeniden bir bebek isteyen çiftler olmaktadır. Bu durumda mikro cerrahi teknikleri uygulanarak tüplerin tekrar uç uca bağlanması denenebilir.
 
Unutulmamalıdır ki; tüp bağlanması geri dönüşümü çok kolay olmayan işlemdir. Tubal reanastamozda başarı şansı %60-80 olduğundan ameliyatla tüplerin bağlanması kararı kesin olarak verildikten sonra ancak tüpler bağlatılmalıdır.
Kaynak: jinekolognet.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title