Reflekslerini takip edin

Bebekler, refleksleri aracılığıyla bedenlerini ve dünyayı keşfetmeye başlar. Gelişimin takibi için son derece önemli olan refleksler, santral sinir sisteminde herhangi bir problem olup olmadığını gösterir.

Arama-emme refleksi, dudak çevresine dokunulduğunda bebeğin yüzünü çevirip emmeye hazırlık yapmasıdır. 3 ila 7. aya kadar devam eder.

Moro (sıçrama) refleksi, bebeğin duyduğu yüksek ve ani seslere verdiği tepkidir. 3. aydan sonra kaybolmaya başlar, bazen 6. aya kadar devam edebilir.

Yakalama reklefsinde bebek avucuna ve ayaklarına herhangi bir cisim uzatıldığında içgüdüsel olarak parmaklarını içeri kıvırarak cismi kavramaya çalışır. Genellikle 2. ayda kaybolur fakat ayaklarındaki refleks 10. aya kadar devam edebilir.

Tonik boyun rekleksi, yatar pozisyondaki bebeğin başı herhangi bir tarafa çevrildiğinde, otomatik olarak bebeğin kol ve bacağında dışa doğru açılma görülmesidir.
4. aydan sonra da sürmesi serebral palsi hastalığını akla getirebilir.

Yürüme refleksi,
koltuk altlarından tutularak yere basması sağlanan bebeklerin adım atma eğilimi göstermesidir.

Bebeğinizin refleksleri, gelişim sürecine paralel değilse ya da ilkel refleksleri uzun süre devam ediyorsa, bu durum ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title