Bebek banyosu nasıl yaptırılır?

Bebeğe banyo yaptırmak, özellikle yeni anne babalar için tedirgin edici olabilir. İşte bebek banyosu için tecrübe kazanmanıza yardımcı olacak, adım adım banyo yaptırmanın inceliklerini öğretecek öneriler:

Küveti doldurduktan sonra bebeğinizi soyun.

İki elinizle başını ve poposunu destekleyerek küvete koyun. Eğer bebeğinizi tek başınıza yıkayacaksanız, bir elinizi bebeğin koltuk altından geçirip sırtından diğer koltuk altına uzatın, başı dirseğinizin içine dayanırken diğer koltuk altından da sıkıca tutun. Boştaki elinizle suyu yavaş yavaş vücuduna dökerek öncelikle suya alıştırmaya çalışın.

Bebeğin yüzü size bakarken banyo lifine vücut sabununu koyup yumuşak masaj hareketleriyle bebeğinizin gövdesini, bacak aralarını, ayak ve ellerini sabunlayın. Suyu yavaş yavaş vücuduna dökerek durulayın. Bu sırada onunla konuşarak sakinleşmesini sağlayın.

Saçına şampuanını koyup yumuşak hareketlerle yıkayın. Suyu dökerken yüzüne gelmemesine dikkat edin.

Bebeğinizi sıkıca tutup yüzüstü gelecek şekilde kolunuza yatırın, kulak arkaları, sırtı, poposunu ve en son elinizle yüzünü yıkayın. Sabunlardan tam arınması ve gevşemesi için durulama işini 2-3 dakika uzatın.

Havlusuna yatırıp sararak banyoyu tamamlayın.

Odasına geçtiğinizde havluyu açmadan yumuşak hareketlerle gövdesini okşayarak kurulayın. Kulak içine herhangi bir şey sokmayın, kulak kiri banyo sonrası akarak dışarı çıkacağı için sadece dış bölgeleri temizlemek yeterlidir.

Banyo için gerekli olan malzemeler önceden hazırlanırsa, anne-bebeği daha rahat ve sorunsuz bir banyo keyfi bekliyor demektir.

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title