Anne sütünün yettiğinden nasıl emin olunur?

Annelerin en çok endişe ettiği konulardan biri, bebeklerinin yeterince beslenip beslenmediğidir. Anne sütüyle beslenen bebeklerin doyduğunu anlayabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı belirtiler vardır.
 
Karnı doyan bir bebek, gaz veya başka bir huzursuzluk kaynağı yoksa emdikten sonra rahatlar ve kolayca uykuya geçer. İlk ay bezi günde 4-5 kez çiş ve 3-4 kez de dışkılı olabilir. 1-2 aydan sonra bu sayı günde bire hatta birkaç günde bir kereye düşebilir.
 
Anne sütünün yettiğinden emin olmanın en kesin yolu bebeğin gelişiminin takip edilmesidir. İyi beslenen bir bebek, haftada 150-250 gram kilo alır. 5 ayda doğum kilosunun yaklaşık 2 katına, 1 yaşta 3 katına çıkar.
İlk 6 ay içinde boyu her 3 ayda 8 cm, 2. 6 ayda ise her 3 ayda 4 cm uzar kabaca ilk 1 yıl içerisinde ortalama boyu 25 cm uzar. Yani 50 cm doğan bir bebek 1 yaşında 75 cm olur.
 
Bunlar ortalama değerlerdir. Bebekleri başka bebeklerle kıyaslamak doğru değildir. Her çocuğun gelişimini kendi şartlarına göre değerlendirmek gerekir. Bebeğinizin büyüme durumunu en iyi değerlendirecek olan kişi, onu devamlı takip eden doktorunuzdur.
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title