Bebekler vücut dilleriyle ne anlatır?

İlk üç ayda dünyaya uyum sağlamaya çalışan bebek, fiziksel ihtiyaçları yerine geldikten sonra çevreye ilgi gösterir. Etrafa bakar, hareket eden cisimleri takip eder, bakıcısının mimiklerini taklit eder, uygun tepki verir. Ağlamalarının çoğu açlık, gazı olduğundan ve ya altı kirli olduğundan dolayıdır.

İlk bir ayda emmesi iyi, karnı toksa, rahatsa, iyi hissediyorsa; elleri kapalı kolları bükülü ve vücuda yapışık şekilde uyur. Sıkıntı hissediyorsa vücudunu yay gibi gererek ağlar, gözlerini sımsıkı kapatır. Bebeğin huzursuzluğunu alnını buruşturmasından, yüzünü ekşitmesinden, gözlerini kapatıp başını uyaranın aksı yöne çevirmesinden anlayabilirsiniz.

Gaz sancısında yüzü kızarır, bacakları karna doğru çekilir. Bu pozisyonda karın içindeki basıncı arttırarak gazı çıkarmaya çalışır. Bu durumda aynı pozisyonda tutup karnına ve sırtına masaj yaparak yardımcı olabilirsiniz.

Kuru kuru ağlaması kısa kısa olur ve kucağa alınmak ister, alınınca rahatlar. Açlık ağlaması bacakları uzatarak ağlar ve kucağa alındığında memeye doğru döner. Mutlu olduğunda göz teması kurar. Onunla ilgilenen anne veya babanın yüz ifadelerini taklit edebilir. Solunum düzenli ve yavaştır. 1. aydan sonra annenin yüz ifadesini daha yakından takip ve taklit edebilir.

3. aydan sonra bebek çevresiyle daha fazla ilgilidir. Mutluluk çığlıkları atabilir, parlak renkli ve sesli oyuncaklar ilgisini çeker ve onu mutlu eder. Annesiyle tekrarlanan oyunlardan zevk almasına rağmen, ilgisini sürdürmesi için bu oyunlarda ufak değişiklikler gerekli. Artık sosyal gülümseme becerisini kazanmıştır, yani gerçekten onu mutlu eden şeylere gülerek tepki verir.

4. aydan sonra çevresine ilgisi artmıştır, zihinsel kapasitesi gelişmiştir. İlgisini çeken oyuncaklara bilinçli olarak elini uzatır. Yalnız kalmayı sevmez. Eğer ağlamasının fiziksel bir sebebi yoksa sıkılmış ve annesini yanında istiyor demektir.

6. aydan sonra uykusu geldiğinde gözlerini ovuşturur, saçlarını kaşır. Ek besinler verilmeye başlanmıştır. Siz yemek yerken ağzını şapırdatabilir. Yemek istediği anlamına gelebilir.

8-9 aylıkken yemek sonunda sesler çıkararak doyduğunu ifade eder.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Hürriyet Aile

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title