Bebeklerin aylara göre dil gelişimi nasıl olur?

1 ay
Huzurlu bir ortamda yaklaşık dokuz ay geçirdikten sonra yeni bebeğiniz muhtemelen tüm o yeni gürültüler ve algılardan tedirgin olmaktadır. Ağlaması, hızlı hareketleri ve iç çekmelerinin hepsi yepyeni bir şeyler yaşadığı anlamına gelir. Bunlar aynı zamanda ne zaman aç veya yorgun olduğunu daha iyi anlamanıza da yardımcı olur.
 
4 ay
Bebeğiniz, doğumdan bu yana işittiği sesleri taklit etmeye başlayabilir. Bebeğinizin mırıldanırken ses seviyesini azaltıp yükseltmesini dinleyin, bu sizin sesinizdeki tonlamaları kopyaladığına dair bir işarettir. Mümkün olduğunca yavaş ve dikkatle konuşarak bunu teşvik edin.
 
6 ila 8 ay
Emeklemeye başlayabilir. Oyuncaklarına işaret ederken aynı anda mırıldandığını fark edebilirsiniz, bu ilk iletişimin temel örneğidir. Bazı bebekler bu aşamada ilk kelimelerini söylerler, bu da genellikle “mama” veya “dada” şeklindedir.
 
12 ila 18 ay
Bebeğiniz muhtemelen önümüzdeki birkaç ay içinde birkaç kelime daha öğrenecektir. Ayrıca duraklamalarla ve sorulara “yanıt vererek” sohbeti taklit etmeye de başlayabilir. Her ne kadar bu yaşta kelime haznesi sınırlı olsa da söylediklerinizin çoğunu anlar. Dil gelişimini desteklemek için sohbete devam edin.
 
18 ila 24 ay
Artık çocuğunuz çok sayıda kelimede ustalaştığına göre basit cümleler kurmak üzere bunları sıraya dizmeye başlayacaktır. İlerleme kaydettikçe iletişimin kolaylaştığını göreceksiniz, bu da her ikinizin de hoşunuza giden bir kilometre taşı olacak.
 
Tüm gelişim aşamalarında çocukların dil becerilerini de kendi hızlarında geliştirdiğini unumayın. Bebeğinizin sesler çıkarıp jestler yapmak için diğer bebeklerden daha az veya daha fazla zamana ihtiyacı olabilir.
 
Foto: Instagram @verdacalveyphotography
 
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title