Bebeğinize kitap okuyun

Yapılan çalışmalar her geçen gün daha az ebeveyinin çocuğu uykuya dalmadan ona kitap okuduğunu gösteriyor. Çocuğunuz uykuya dalmadan ona mutlaka kitap okumaya çalışın. O uykuya dalmadan önce beraber geçirdiğiniz saatler çok kıymetli. Çünkü bu sayede çocuklar hem okuma alışkanlığı kazanıyor hem de sizinle kaliteli zaman geçiriyor.
 
İşte o anları daha da güzelleştirecek üç püf nokta:
 
1- Güzelliği, saygıyı ve merakı seçin:
Kitapçıya gittiğinizde çocuk bölümündeki kitap sayısı karşısında şaşırabilirsiniz. Ama hangisini seçeceğinize karar vermek zor olabilir. En basit kurala göre kitapta güzellik olmalı. Resimleri güzel canlandırmalara yer vermeli. Karikatür şekillere ve abartılmış insan desenlerinden uzak durmaya çalışın. Ve de hikayede yaratıcılık, saygı ve merak gibi konular işlenmeli.
 
2- Kendi sevdiğiniz kitapları ona okuyun:
Çok basit ama doğru. Eğer siz severseniz ona da daha güzel bir zaman geçirtirsiniz. Eğer zorla okuyorsanız, ileriki yıllarda çocuğunuz kitap okumadığında şaşırmayın.
 
3- Diyalog yaratın, sorgulama değil:
İşin en zor kısmı bu. Okurken çocuğunuzu sorguya çekermiş gibi davranmayın. Ona sınav yaptığınız hissine kapılabilir. Onun yerine ilginizi çeker bir noktayı paylaşın ya da anlayamadığınız bir yeri gösterin. Bu sayede onlar da hikayenin içine daha kolay girecektir.
Kaynak: www.hthayat.haberturk.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title