Taze babalara ipuçları: Kız ve erkek bebek için bez değiştirme!

Bebeğin altını değiştirmeniz gerekiyor. Evde teksiniz ve daha önce de böyle bir tecrübe yaşamadınız. Ne yapacaksınız? Panik olacak bir durum yok, alt değiştirmek bebek bakımındaki en kolay noktalardan birisi aslında.

Bebeklerde alt değiştirme büyük önem taşıyor, özellikle yeni doğan bebeklerde sık aralıklarla beslenen bebeğin pişik problemi yaşamaması için yine sık aralıklarla (günde 7-8 defa) altının temizlenmesi gerekiyor.

1- Öncelikle bebeğin altını değiştirdiğiniz yer düz ve güvenlikli bir alan olmalı (yeni doğanda çok sorun olmasa da hareket kabiliyeti artan bebekler çok hızlı dönüp kazalara sebep olabilir.)

2- Alt değiştirme örtüsü açılmış, temizliği yapacağınız ıslak bebek mendilleri, bez ve kreminiz hazır olmalı.

3- Ayrıca poposu açıkken yaşanabilecek acil durumlar için bir kağıt havlu da bulundurmakta yarar var.

4- Eğer bebeğiniz kız ise altını temizlerken ıslak mendil ile kasıktan başlayıp bacak araları silin. Genital bölge yukarıdan aşağı bastırmadan temizleyin. Tekrar silmek gerekiyor ise (bazı kaka durumlarında gerekli ) her defasında yeni mendil kullanın.

5- Sonra bebeğin poposu temizleyin ve krem sürüp bezi kapatın. Enfeksiyon riskini azaltmak için her noktayı ayrı bez ile silmek önemli.

6- Eğer bebek erkek ise; erkek bebeklerde genital bölge temizliği kökten uca doğru yapılıyor. Tekrar silmek gerekiyor ise yeni bir bezle yine kökten uca silmek gerekiyor.

7- Alt değiştirme bittikten sonra tüm bebekler için krem sürmeden önce, silme işlemi bittikten sonra popo çok ıslak kaldı ise bir kuru havlu ile kurulamakta fayda var.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Habertürk

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title