Bebeği içme suyuyla yıkamayın

Bebeğin dış dünyaya karşı güçlü ve sağlıklı olması, ebeveynlerin atacağı doğru adımlarla mümkün. Onu mikroplardan fazla korumayın, abartıp iyi suyla yıkamayın.
 
HASTALIKLARIN ASIL SEBEBİ TOPRAĞA DEĞMEMELERİ
 
Ailelerin bazen gereğinden fazla hassas davranış içerisinde bulunabildiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kemal Akpınar, bu konuda ailelere önerilerde bulundu:
 
ERKEN TANIŞMALI
Bebek dünyaya geldiği andan itibaren ‘Ya mikrop kaparsa’ diye ebeveynleri sürekli bir endişe içerisinde oluyor. Anne karnında dahi mikroorganizmaların var olduğu ve bebeğin içeride bu mikroorganizmalarla yaşadığı yönünde pek çok çalışma var.
Normal doğumla dünyaya gelen bebek, annenin doğum kanalından geçtiği andan itibaren dış dünyanın mikroorganizmalarıyla tanışıyor.
Bebeğin dış dünyaya karşı güçlü ve sağlıklı olması tamamen ebeveynlerin atacağı doğru adımlarla mümkündür. Faydalı mikroorganizmalarla ne kadar erken yaşlarda karşılaşıp ve ne kadar çok temas ederse, hastalıklara karşı da o kadar güçlü olur.
Mikroorganizmalarla geç karşılaşmalar, hastalıklara karşı bebeklerdeki bağışıklık sisteminin gelişmesini önlüyor ya da bebeklerin sık enfeksiyon geçirmelerine sebep oluyor.
Bebeğinizi gezdirmek için doğal ortamları (sokak, bahçe, park gibi) tercih edin. Bebeklerin ve çocukların günümüzde daha çok hasta olmalarının sebebi toprağa temas etmemeleridir.
Bebeklerinizin hayvanlarla temas etmesinden çekinmeyin.
 
ISLAK MENDİL YOK!
Deterjanları ya da ıslak mendilleri, içerdikleri kimyasallar nedeniyle bebeğinizden uzak tutun.
Evinizdeyken, bebeğinizin emziği yere düşünce, kaba bir kir varsa temizleyin ve emziği bebeğinize verin. Bebek o ortamın mikroorganizmasına alışmalıdır. Ancak dışarıdaysanız, emziği yıkayabilirsiniz.
Bebeğinizi, uygun ısıya getirdiğiniz çeşme suyuyla yıkamaktan çekinmeyin. İçme suyuna gerek yok.
 
Kaynak: Sabah
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title