Bebek cildi bakımında önemli bilgiler

Bebeklerin ciltleri son derece hassastır ve aynı hassaslıkta bir bakım gerektirir. İşte Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökhan Mamur’dan bebek cildi bakımına yönelik önemli bilgiler…
 
Bebeklerin cildi kurumaya çok müsaittir çünkü ilk aylarda yağ ve nem dengesi ve üretimi henüz tam kıvama gelmemiştir. Kuru cilt için bebeğinizin cildini nemlendirin ve yağlayın. İsilikse bebek cildinin ısınması ve ardından uygun bir şekilde terleyememesinden kaynaklanır. Bu durumda bebek çok giydirilmemelidir. Oluştuktan sonraysa sıvı pudra kullanılabilir.
 
Bebeğinizde doğum lekeleri olabilir. Boynun arkasında kızarıklık görebilirsiniz. Buna ‘leylek ısırığı’ denir. Bunlar yüzeysel damar yumaklarıdır ve ince ciltte bulunan dolaşımı yansıtır. Bu kızarıklıklar aynı zamanda gözkapaklarında veya yüzde de görülebilir. Aylar ilerledikçe bebeğin cildi kalınlaşır ve biz artık bunları görmez hale geliriz. Bu durumda yapılacak bir şey yoktur.
 
Bazen koyu yuvarlak lekeler görülebilir ve bunların adı da ‘kahve lekesi’dir. Bunların herhangi bir özelliği yoktur, sizin de bir şey yapmanıza gerek yoktur. Çoğu zaman ömür boyu kalırlar. ‘Moğol lekeleri’yse genelde popo civarında bulunan siyahımsı geniş alanlardır. Bunlara da bir şey yapmaya gerek yoktur, aylar ilerledikçe geçerler.
 
Bebeğiniz için cilt ürünü satın alırken şu ilke mutlaka aklınızda bulunsun: Az içerik her zaman iyidir. Alacağınız ürünün içeriğinde özellikle alkol, SLA, SLS ve paraben bulunmadığından emin olun.
 
Gelelim doktorunuzu ne zaman aramanız gerektiğine… Bebeğinizdeki herhangi bir döküntüye veya kızarıklığa ateş de eşlik ediyorsa, döküntüde irin varsa veya minik mor noktalar görürseniz mutlaka doktorunuza başvurun.
 
 
Kaynak: Habertürk
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title