Hamilelik çatlaklarını nasıl önlersiniz?

Hamilelik döneminde annelerin vücutları farklı şekillerde deformasyona uğrar. Ama hemen hemen hepsinin şikayetçi olduğu tek nokta hamilelik çatlaklarıdır.
 
Hamilelik boyunca annenin vücudunu şekilden şekle girer. Tüm hormonlar alt üst olduğu gibi göbek, kalça ve göğüslerde de bazı çatlaklar oluşur. Bu çatlaklar kimi zaman bir iki taneyle sınırlı olurken kimi zaman birden çok hatta bazen çok daha fazla olabilir.
 
Hamileliğin son zamanlarında genişleyen karın ve büyüyen göğüsler ve alınan kilolar dolayısı ile ciltte gerilmelere bağlı olarak derin çatlaklar olabiliyor. Ama bu çatlaklar birçok anne için vücutlarında kalıcı hasar olarak kalır. Ve bu kötü görüntü yüzünden anneler ne yapacaklarını şaşırırlar ve gidermek için aslında yapılacak pek de bir şey olmadığını düşünürler.
 
Eğer bir çatlak derin ve uzun süreliyse giderilmesi neredeyse imkansız bir hale gelmiştir. Ama çatlak oluşmadan önce yapılacak olan müdahaleler daha kesin çözüm yaratabilir.
 
Hamilelik çatlaklarının giderilmesi ve önlenmesi için neler yapılabilir?
 
• Hamile olan anne üşenmeden her gün sabah akşam cildini nemlendirmelidir. Yeteri kadar nemli olmayan cilt çatlamalara karşı daha savunmasızdır.
 
• Hamilelik boyunca uyku sağlık açısından çok mühimdir. Son aylarda karnınızın büyüklüğü ve bebeğin yaptığı baskı dolayısı ile uyumak pek mümkün olamasa da her gün en az 8-9 saat uyumaya özen göstermelisiniz.
 
• Çatlak önleyici kremler kullanmak da çatlaklarınızı önleme aşamasında işe yarayabilir.
 
• Gün içerisinde bol su tüketmek de cildi nemlendiren doğal yöntemlerden biridir. Özellikle de yaz günlerinde günde en az 2 litre su içmeye özen göstermelisiniz ki cildiniz daha sağlıklı ve pürüzsüz kalabilsin.
Kaynak: mynet.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title