Konak, hijyen eksikliğinin bir göstergesi mi?

Bebeğinizin başında veya yüzünde beyaz/sarı pullanmalar mı var? Endişe etmeyin, bu ciddi olmamakla birlikte çok sık rastlanılan bir durumdur ve konak, hijyen eksikliğinin bir göstergesi değildir.
 
Konak, doğumun ilk haftasından, bazen 3 yaşına kadar olan süreçte oluşabilir.Küçük, beyaz veya sarımsı pullar (skuam) şeklinde olup daha da kalın ve hoş olmayan hale gelebilir. Bu pullar dokunulduğunda yağlı bir his verir. Genellikle bebeğin başı, kaşları ve bazen de yüzlerinin üst kısımlarında (alın ve şakak) görülür.
 
Tetikleyici Faktörler Nelerdir?
 
Nedeni kesin olarak bilinmese de gebeliğin son döneminde annede bulunan maternal hormonlarının bebeğe transferi nedeni ile oluşan, 5 alfa redüktaz aktivitesinin sorumlu olduğu hipersebore (aşırı yağ salınımı) olduğu düşünülmektedir.
Bu hormonal transfer, bebekte sebum(yağ) ve ter salınımının yüksek oranda artmasına sebep olur. Bu yağlı oluşumlar üzerinde, yağ üzerinde yerleşkenen Malassezia furfur adlı bir mantarın gelişimi ve çoğalması da söz konusu olabilmektedir.
 
Konak Bakımı Nasıl Olmalıdır?
 
Koruyucu önlem:
Konak oluşumunu önlemek için bebeğinizin saçlarını her gün yumuşak bir fırçayla tarayın.
Banyo sırasında saçlarını yıkarken bebeğinizin baş derisine nazikçe masaj yapmaktan çekinmeyin ( sertçe ovalamaktan kaçının, şampuanı köpürtün ve durulayın).
Tercihen konak problemine yönelik özel olarak üretilmiş şampuanları kullanın.
Bebeğinizin saçlarını çok sık yıkamamaya özen gösterin çünkü tahriş olmasına yol açabilir. Eğer bebeğinizin mevcutta bir konak problemi yoksa, saçlarını 2 veya 3 günde bir şampuanla, her gün ise duru suyla yıkayın.
 
Cilt bakımı için:
Konakları kesinlikle tırnaklarınızla soymayın. Stelaker gibi konak oluşumunu gidermeye yönelik, hem konak oluşumunun nedenleri hem de semptomları üzerine etkili özel bir bakım ürünü kullanın.
 
Ne zaman doktorunuzun danışmanlığını almalısınız?
Alınan önlemlere ve bakımlara rağmen eğer 2 hafta sonra durumda gelişme olmadıysa, vücudun diğer bölgelerinde ( özellikle yüz ve bez bölgesi) pürüzlü, kırmızımsı alanlar oluştuysa, etkilenen alanlarda kırmızılık(inflamasyon) veya beneklenme gözleniyorsa doktorunuza başvurmalısınız.
Kaynak: http://www.gazetevatan.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title