Cinsel istismardan korumak için ‘hayır’ demeyi öğretin!

Ne yazık ki bir başka acı olaydan ötürü çocuklara cinsel istismar yine gündemde. Birçok kaynakta çocuklara cinsel istismarı engellemek için nelerin yapılabileceği tarif edilmektedir. Özetle:

Çocuklar için en büyük tehlike yabancılardan değil, tanıdığımız ve güvendiğimiz insanlardan gelir. İstismara uğrayan çocukların %90’ı istismarcıyı tanır ve  %30’u aile üyelerinin, %60’ı ailenin güvendiği kişilerin istismarına uğrar. %40’ı ise kuzenler veya çocuk bakıcıları gibi daha büyük veya yapılı gençler tarafından istismar edilir. Çocukları istismar edenler çocuğa kolaylıkla ulaşabilen ve güvenilir görünmek için çok uğraşan kişilerdir.  Cinsel istismar olaylarının %80’den fazlası çocuk yalnızken, bire bir durumlarda ortaya çıkar.

Bu nedenle: Çocuklarınızın yalnız olmadığı ortamları seçin ve çocukları birden fazla yetişkinin gözetmesini sağlayın. Çocuğun bulunduğu ortamı gizli ve kuytu bölgeler için inceleyin. Etkileşimlerin gözlenebildiğinden ve gerekirse durdurulabildiğinden emin olun. Daha büyük gençlerin, çocuklarla birebir durumlarda yalnız bırakılmaması gerektiğini unutmayın.

Çocukları en iyi koruyan şey anne babaları ile olan ilişkileridir. Çocuklarla açık konuşun. Çocuklara onlar küçükken, vücut bölgelerini uygun isimlerle tanıtın;  vücutlarının iç çamaşırlarının örttüğü bölgelerine başkalarının dokunmaması gerektiğini öğretin. Kim olursa olsun, herkese, onları rahatsız eden bir şekilde dokunmaları durumunda “hayır” deme hakları olduğunu,  yetişkinlerin ve daha büyük gençlerin onlarla cinsel içerikli konuşmalarının veya cinsel davranışlar göstermelerinin doğru olmadığını öğretin. Eğer birisi onlara, “Bunu annene babana söyleme, aramızda kalsın” derse, mutlaka bunu söylemeleri gerektiğini öğretin. İnternette neler yaptıklarını sorun ve hangi sitelere girdiklerini öğrenin.

Hangi yetişkinlere dikkat etmek gerekir?

Diğer insanlara sosyal olarak uygun olmayan şekilde yaklaşan; çocuk istemese bile ona sarılan, öpen, gıdıklayan, “güreşen”; çocukla yaşına uygun olmayan kişisel bilgilerini paylaşan; çocukla yalnız kalmaya çalışan; “gerçek olamayacak kadar iyi” görünen, yani farklı farklı çocuklara bakmaya talip olan, çocukları yalnız olarak aktivitelere götürmeye çalışan, çocuğa durup dururken hediyeler veya para veren; çocuklar varken açık saçık konuşan ve şakalar yapan; sık sık çocuğun vücuduyla, nasıl büyüdüğüne, geliştiğine dair yorum yapan yetişkinlere daha da fazla dikkat etmek gerekmektedir.

 

 

 

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi – Psikoterapist
Prof. Dr. Özgür Öner

Prof. Dr. Özgür Öner Anasayfa

 

Kaynaklar: Darkness to Light; Stop it Now!

 

 

 

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title