Gebelik şekeri tedavi edilmezse ne olur!

Anne adayının kanındaki şekerin yüksek düzeyde seyretmesi, bebeğin fazlaca irileşmesine yol açabilir. İri bebeklerde, doğum öncesinde ve doğum esnasında daha çok sorunun meydana gelme olasılığı mevcuttur. İri bebeklerde sezeryan yapılması zorunlu olabilir. Doğum esnasında omuz takılması, doğum travması, doğumun uzun sürmesi gibi problemler de yaşanabilir.
Hamilelikten önce kendini gösteren şeker hastalığına sahip kişilerde, gebelik esnasınsa bebekte bazı anomalilerin görülme riski daha fazladır. Fakat hamilelikte ortaya çıkan gestasyonel diyabet (GDM) bebekte anomalilere sebep olmamaktadır, olursa da çok hafif ilgili olabilir.
Hamilelik süresince, “pre-eklampsi” olarak isimlendirilen yüksek tansiyon riski ortaya çıkabilir. Yüksek tansiyom bebekte ya da anne adayında risklerin oluşmasına sebep olabilir.
Erken doğumlar görülebilir.
Bebeğin doğumunu takiben, “hipoglisemi” olarak isimlendirilen, kan şekeri düzeyinde düşüklük durumu ortaya çıkabilir.
Bebeğin doğumunu takiben, akciğerleri tam gelişemediği için solunum sorunları kendini gösterebilir.
Ani bebek ölümleri gerçekleşebilir.
Doğum ardından RDS (bebekte solunum) sorunları oluşabilir.
Doğum ardından bebekte hipoglisemi yani, kan şekeri düşüklüğü ve biluribin yüksekliği, polisitemi yani, bebekte kan hücrelerinin fazla oluşu durumları görülebilir.
Şeker hastalığı olan anneden doğan bebeklerde şeker hastalığı bulunmayan anne çocuklarına nazaran ileriki yıllarda Tip 2 diyabet ve gebelikte (gestasyonel) diyabet oluşma riski neredeyse 20 kat fazla görülme riskine sahiptir.
Gebelik şekeri görülen anne adaylarının bebeklerinde şeker hastalığı görülme olasılığı %33 gibi bir orana sahiptir.
Kaynak: Milliyet
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title