Bebeklerde sulanma veya çapaklanma neden olur?

Bebekler gözyaşını burna akıtan kanalları tam açılmadan doğabilirler. O zaman bir ya da iki gözün burna yakın bölgesinde, yani üst ve alt kapakların birleşti­ği yerde sık sık gözyaşı birikimi olabilir. Bu durum sulanmaya yol açar. Mikroplar bu ılık ve besin dolu ıslak ortamı çok sevdikleri için adeta bayram eder ve hemen orada çoğalmaya başlarlar. Bu durum da çapaklanmaya yol açar.

Sulanma veya çapaklanma olan bebeklerde ne yapılmalıdır?

Gözyaşını burna akıtan kanal normalde en geç bir yaşında açılır. Ama sulanma veya çapaklanma olması kendiliğinden açılmama olasılığına işaret edebilir. Bu durumda esas yapılması gereken şey gözlerin burna yakın bölgesine, yani üst ve alt kapakların birleştiği yere küçük parmakla masaj yapılmasıdır. Bu bölgede üst ve alt kapaktan gelen kanalların birleştiği, içi gözyaşı dolu bir kesecik vardır, aynı evlerimizdeki su deposu gibi. Onun üzerine doğru yapılacak pompa şeklinde ma­sajla kesenin içinde birikmiş olan gözyaşının basıncı, aşağıda burun içine uzanan kanalı en doğal yolla açar.

Çapaklanma da varsa göz hekimi bebeğin yaşına uygun antibiyotikli damla önerebilir. Ama bu damla sadece çapaklanmayı gider­mek içindir. Sorunu esas masaj halledecek­tir. Yani kapalı kanal masajsız açılmaz.

Gözyaşı kanalına masaj nasıl yapılmalıdır?

Masaj yapılmadan önce eller yıkanmalı ve masaj yapacak parmağın tırnağı kısa kesilmelidir. Masaj hem musluk açma pompası gibi (bum-bum-bum) hem de dairsel hareket şeklinde (dön-dön-dön) yapılmalıdır. Hangi sıklıkta ve sürede yapılacağı hekim ta­rafından belirtilir. Ama ihmal edilmemeli ve düzenli olarak yapılmalıdır. Çünkü bir yaşından sonra kanalın masajla da açılma olasılığı azdır.

Masajdan rahatsız olan bebeklere, masa­jı uyurken yapabilirsiniz. Bebeklerin uykusu sizler için hem dinlenme, hem de bu çeşit tedaviler için uygun bir fırsat. Göz damlaları da bu sırada alt kapağın içine damlatılabilir.

Bir yaşından sonra hâlâ sulanması ve çapaklanması devam eden çocuklarda ne yapılır?

O zaman son bir deneme olarak bir-iki ay daha çok yoğun bir masaj yapılabilir. O da olmazsa, o zaman muslukçuların yaptığı gibi incecik bir boru kanallara so­kularak, sıvı veya hava verilerek kanallar açılır. Yapılan işlem kolay ve tehlikesiz olmakla beraber kısa süre de olsa anestezi verilmesi gerekir. İşte bu nedenle ma­saj çok önemlidir.

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title