Bebekle ilk aylar

Doğumdan sonraki ilk aylarda dünyaya uyum sağlamaya çalışan bebek, fiziksel ihtiyaçları yerine geldikten sonra çevreye ilgi gösterir.

Etrafa bakar, hareket eden cisimleri takip eder, bakıcısının mimiklerini taklit eder, uygun tepki verir. Ağlamalarının çoğu açlık, gazı olduğundan ve ya altı kirli olduğundan dolayıdır.

Bebeğin huzursuzluğunu alnını buruşturmasından, yüzünü ekşitmesinden, gözlerini kapatıp başını uyaranın aksı yöne çevirmesinden anlayabilirsiniz.

Gaz sancısında yüzü kızarır, bacakları karna doğru çekilir. Bu pozisyonda karın içindeki basıncı arttırarak gazı çıkarmaya çalışır. Bu durumda aynı pozisyonda tutup karnına ve sırtına masaj yaparak yardımcı olabilirsiniz.

Kuru kuru ağlaması kısa kısa olur ve kucağa alınmak ister, alınınca rahatlar. Açlık ağlaması bacakları uzatarak ağlar ve kucağa alındığında memeye doğru döner. Mutlu olduğunda göz teması kurar. Onunla ilgilenen anne veya babanın yüz ifadelerini taklit edebilir. Solunum düzenli ve yavaştır. 1. aydan sonra annenin yüz ifadesini daha yakından takip ve taklit edebilir.

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title