Anne adaylarına doğum öncesi öneriler

Doğum deneyimini yaşayacak olmak, sağlıklı bir bebek dünyaya getirme isteğinin yüklediği sorumluluk anne adayları için zorlayıcı olabiliyor. İşte doğumun daha kolay geçmesini sağlayacak öneriler…

Çevreden duyduğunuz zor doğum hikayeleri, abartılarak anlatılan doğum sancıları, gebelik sürecinde yaşanan sorunlar doğum sürecini olduğundan daha farklı algılamanıza neden olabilir. Mümkün olduğunca olumlu olmaya çalışın.

Doğumun nasıl olduğunu öğrenmek, bu konudaki yanlış bilgilerden uzaklaşmanıza ve sizi doğumun doğal bir olay olduğu fikrine yaklaşmanıza yardımcı olabilir.

Bedeninizi doğuma hazırlamak için hamileliğinizin üçüncü ayından itibaren hekiminizin onaylayacağı uygun egzersizleri düzenli olarak yapmaya çalışın.

Doğru ve düzenli nefes alma hem hamilelik süreci hem de doğum anı için son derece önem taşıyor. Nefes egzersizlerini doğum başlamadan önce hamilelik süresince evde veya yürüyüş sırasında arada sırada alıştırmalar yaparak öğrenebilirsiniz.

Doğum kendiliğinden başladığında çok daha kolay olacağı için, tıbbi bir engel yoksa doğumun kendiliğinden başlamasını bekleyin. Hekiminizin tavsiyelerini mutlaka dinleyin.

Herhangi bir tıbbi engeliniz yoksa ve hekiminiz aksini söylemediği sürece doğum sancıları başladıktan sonra yatakta kalmamaya çalışın. Ayakta kalarak veya yürüyerek aktif olmak kasılmaları da çok daha rahat geçirmenizi sağlayacaktır.

Etrafınızda size destek olmak için bulunan kişilerin gerginliğinin de sizi olumsuz etkileyeceğini unutmayın. Bu nedenle yardım için sakin yapıda bir kişiyi tercih edin.

Elbette doğal ve sağlıklı olanı normal bir doğumdur. Ancak bazı tıbbi durumlarda sezaryenin gerekebileceğini unutmayın. Hekiminizin sizi, en doğru olan yöntem konusunda bilgilendireceğine ve uygulayacağına inanın.

Hamileliğiniz ilerledikten sonra mutlaka nerede doğum yapacağınıza karar verin.

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title