İri bebek sağlıklı bebek midir?

Toplumda iri bebeğin sağlıklı bebek olduğu inancı yaygın olsa da bu doğru değildir. Ortalamadan daha iri doğan bebekler için kullanılan bir terim olan makrozomi doğumu zorlaştırabilir ve komplikasyon riskini artırabilir. Ayrıca makrozomi, bebeklerde sezaryen doğum ve yaralanma ihtimalini yükseltir.

Makrozomi ile doğan bebeklerde, daha sonraki yaşamlarında obezite ve diyabet gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkması da daha olasıdır.

Annede diyabet, annede obezite, genetik faktörler veya bebekle ilgili tıbbi bir durum nedeniyle görülebilen makrozomi, gebe kalmadan önce diyabet olması veya hamilelik sırasında gebelik diyabeti gelişmesi, hamileliğe obez başlamak, hamileyken çok fazla kilo almak, hamilelik sırasında yüksek tansiyon, 35 yaşın üzerinde olmak gibi nedenlerle görülebilir.

Hamileliğiniz sırasında yapılan testler, bebeğinizin normalden daha büyük olduğuna işaret ediyorsa, doktorunuzla birlikte süreci iyi planlamanız önemlidir.

Hamilelik sırasında sağlıklı kalmak için yapılması gerekenler, diyet veya aktivite seviyesi ile ilgili olası değişiklikler, makrozominin doğumu nasıl etkileyeceği, makrozominin bebeğin sağlığına etkisi, doğum şeklinin nasıl olacağı, doğumdan sonra özel bakıma ihtiyaç olup olmayacağı gibi konular iyi planlanmalıdır.

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title