Sezaryen doğum sonrası dikkat!

Sezaryen doğum bir cerrahi müdahale olduğundan iyileşme sürecinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olunması gerekir.

Sezaryenle doğum yaptıysanız, doğum sonrası hastanede kalış süresi, eğer her şey yolunda ise en fazla 3 gündür. Bu sürenin sonunda eve döndüğünüzde ağır kaldırmamak, yeterince dinlenmek, bebeği emzirirken dikkatli olmak gerekir.

İşte sezaryen sonrası için bilinmesi gerekenler…

Mümkün olduğunca dinlenin, yeterince uyumaya çalışın. Bebeğiniz ve sizinle ilgili her şeyi kolayca erişebileceğiniz yerlerde tutun.

İlk birkaç hafta, çömelmekten ve bebeğinizden daha ağır bir şey kaldırmaktan kaçının. Ağır ve ters hareketlerden uzak durun. Yürürken ve otururken düzgün bir pozisyon kullanın. Öksürme, hapşırma ve gülme gibi hareketler sırasında karnınızı tutun. Emzirirken ekstra destek için rulo havlu veya yastık kullanın.

Spor yapmak için en az 6 hafta geçmesini bekleyin. Az da olsa yürüyün.

Sezaryen ameliyatı sonrası bir miktar vajinal kanama olabilir. Hekim söyleyene kadar bir tampon kullanmayın. Kullanacağınız ağrı kesiciyi doktorunuza danışın. Cinsel ilişki için 1 ay kadar bekleyin. Ameliyat yerinin enfekte olmaması için dikkatli olun. Beslenmenize dikkat edin.

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title