Yaşadığınız yer bebeğiniz için yeterince güvenli mi?

Ev kazaları 5 yaş altındaki çocukların ölüm ve yaralanma sebepleri arasında ilk sırada yer alır. İkinci sırada trafik kazaları gelir. Elbette bebekler hayatı merak duygusuyla öğnenir. Onları sınırlamak pek de istenen bir durum değildir. Bu durumda günlük hayatlarını mümkün olduğunca az sınırlayarak güvenli hale çevirmek en doğrusu olacaktır.

Doğum öncesi evi hazırlamak hem zamanlamak, hem de doğumu beklerken zamanı doğru değerlendirmek için tercih edilebilir. Prizler, pencere ve kapı güvenlikleri,  klozet kelepçeleri, evdeki eksikler… Eğer doğum öncesi zamanınız olmadıysa, bebeğiniz emekleyene kadar bunları mutlaka yapmalısınız.

Bebeğiniz emeklemeye başladığında ne kadar hızlı hareket ettiğine şaşıracaksınız. Odasında, yatağının etrafındaki eşyalar, kırılacak aksesuarlar, kırık bir parke, güvenliği sağlanmamış merdivenler, ağzı açık su kovaları, ortada bırakılan ilaçlar, ev bitkileri birer kaza sebebi olabilir. Her şeyden önce tüm dikkatiniz bebeğinizin üzerinde olmalıdır. “Mama sandalyesinde oturuyor, nasıl olsa uyuyor, oyuncaklarıyla oynuyor” gibi cümlelere aldanmayın. İç güdülerinize güvenin ve bebeğinizi gözünüzün önünden ayırmayın.

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title