İkiz gebelikte bunlara dikkat!

Günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle beraber ikiz doğum ile ilgili riskler azalmış olsa da oluşabilecek komplikasyonlara karşı temkinli olmak gerekir.

İkiz gebelik, diğer gebeliklere göre daha fazla özen istemektedir. Bu nedenle doktor kontrollerini sıklaştırmak faydalı olacaktır. Ayrıca doktorun önerilerini uygulamak da gebeliğin kolay geçmesi için önemli bir kriterdir.

İkiz bebek bekleyen annelerin gebeliklerinde yüksek kan basıncı yaşamaları olası bir durumdur. Yüksek kan basıncı ile idrarda bulunan protein birleşirse anne adayında preeklampsi görülebilmektedir. Bu da anne ve bebekler için olumsuz sonuç doğurabilecek bir durumdur. Bu durumun, tercih edilen doktor ile birlikte dikkatli bir şekilde yönetilmesi gerekir.

Erken doğum riski taşıyan gebelerin, bebeğin ciğer gelişimine katkı sağlayacak iğneleri olması gerekir.

İkiz gebeliklerde ilk bebek baş aşağı bulunuyorsa normal doğum gerçekleşmesi oldukça tehlikeli bir durumdur. Bazı durumlarda, ilk bebek normal yollarla ikinci bebek ise sezaryen olarak doğurtulabilmektedir. İki veya daha fazla gebelikler için normal doğum yerine sezaryen doğum tercih edilmesi anne sağlığı açısından önem taşır.

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title