Bebeğiniz sinirliyse sebebi bu olabilir…

Bebeklerin bakım ve ihtiyaçlarında yaz mevsimiyle birlikte değişiklikler oluyor. Yazın, diğer mevsimlere göre dış ortamda daha fazla vakit geçirildiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Gözer, “Bebekleri fazla giydirmek, onları sinirli yapıp huzursuzlanmalarına neden olabilir. Yapılan çalışmalarda, sıcak ortamda uyuyan bebeklerin daha derin uyudukları, bu nedenle de Ani Bebek Ölüm Sendromu (SIDS) riskinin arttığı gösterildi” dedi.
Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Gözer, bebeklerin ağlayıp zor yatışmalarına neden olabilecek durumları ve yazın bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenleri anlattı:
 
Bebeğin beslenmeye ihtiyacı vardır: Özellikle anne sütü ile beslenen bebekler sık emmek isteyebilir. Aralıklı mama ile beslenen bebeğiniz daha çabuk acıkmış veya mama saatini kaçırmış olabilirsiniz. Unutmayın ki; ihtiyacı düzenli karşılanan bebekler daha sakindir, şiddetli ağlama davranışı göstermez.
 
Temas istiyor olabilir: Doğumdan itibaren bebek, özellikle ailesi ile iletişime geçer. Sözsüz iletişimin en önemli yolu temastır. Kucakta olmayı sevmeyen bebek var mıdır? İlk aylarda daha yoğun olan bu talebi giderek daha azalsa da, sağlıklı gelişimi için asla ihmal edilmemeli.
 
Kıyafetlerinden sıkılmış olabilir: Bebeklere yaz aylarında ince, yüzde 100 pamuklu, açık renklerde ve hafif giysilerin giydirilmesi gerekir. Kapalı yaka, uzun kollu, sentetik ve kalın giysiler aşırı terlemeye neden olur. Hava sıcaklığı dikkate alınmalı, nemli bölgelerde hissedilen sıcaklığın daha çok arttığı unutulmamalı. Sıcak çarpması; güneşte gezmek ile olmaz, sıcak etkisi ile olur. Deniz kenarlarında ve havuzda ileri teknoloji UV korumalı giysi veya mayolar giydirilebilir.
 
Bebekler de değişime ihtiyaç duyar: Pozisyon, kucak, uyaran değişikliği olabilir. Oyun minderi üzerinde yüzükoyun yatarken sıkılabilir. Sırtüstü çevirip aktivitesinin devamını sağladığınızda sakinleşir. Bir süre sonra tekrar yüzükoyun çevirmenize itirazı olmaz.
 
Uykusu gelen bebek sinirli olabilir: Hızlıca uyumak isteyebilir. Hele uyku için yardım alıyorsa hemen yardımın sağlanmasını talep edebilir. Yorgun ise kısa sürede uykuya dalacaktır ancak bu arayı ağlayarak doldurabilir.
 
Eğer bebeğiniz hastaysa ve ağrısı varsa huzursuz bir şekilde ağlayabilir: Her zamankinden farklı görünüyor, ihtiyaçları karşılanmasına rağmen huzursuzluğu deva ediyorsa; sağlık problemi olabileceği akla gelmelidir.
 
Banyodan sonra bebeklerin altı açık gezmeleri sağlanabilir: Uyku rutini oluşturmak için, uyku öncesi düzenli banyo gerçekten işe yarıyor.
Sıcak yaz günlerinde serinlemek için günde bir-iki defa banyo yapılabilir. Terlediğini fark ettiğinizde özellikle banyo ile terin ciltten uzaklaştırılması isiliği de önler. Yaz aylarında banyo sonrası cildin nemlendirilmesi için banyo yağı yerine daha kremsi nemlendiriciler tercih edilmeli. Yağlar, gözenekleri tıkayabilir ve cildin fazla nemli olmasına neden olabilir. Ciltten hızlı emilen kremler daha uygun olur. Banyo sonrası cildin havalandırılıp soğumasının ve kurumasının sağlanması da cildi rahatlatır. Hatta kullanılan bebek bezleri sentetik yapıda olduğu için altı açılarak bir süre serbest zaman geçirmesi sağlanabilir. Büyük bebeklerin ev içinde serbest, bez olmadan gezmesi sağlanabilir.
 
Kaynak: Sabah
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title