Resimde tercih ettikleri renkler ne anlama geliyor?

Çocukların en sevdiği oyun resim yapmak ve boyamaktır. Kalem tutmaya başladıkları andan itibaren kağıt ve boyalarla saatler geçirebilirler. Onların yaptıkları resimlere bakıp bundan bir anlam çıkartmak mümkün mü peki? Uzmanlar çizimlerin ve renklerin anlamı  olduğunu söylüyor.
Çocuklar 4-5 yaşlarına geldiklerinde renkleri tanımaya başlarlar. Resim boyarken ise renkleri kararlaştırmadan gelişi güzel çizimler ve boyamalar yaparlar. Bu yaşlardan sonra ise renkleri artık daha bilinçli kullanmaya başlarlar. Çocuğun okul öncesinde kullandığı renklerin ise gerçekle bir bağlantısı yoktur.
Örneğin; Kırmızı adam, yeşil bir güneş, mavi bir köpek çizebilir. Genellikle en sevdiği renkleri, sevdiği insanın resimlerini yaparken kullanırlar. Ve çocuklar kullandıkları renkler ve çizimler ile ebeveynlerine psikolojik mesajlar verirler. Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Uzm. Dr. Mehmet Yavuz, konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.
Sıcak renkler uyumu, soğuk renkler huzursuzluğu temsil ediyor
Kız çocukları erkek çocuklara göre renk seçimlerine daha çok önem vermektedirler. Bazı çocuklar; kırmızı, turuncu, sarı gibi renkleri seçerken bazıları ise mavi, yeşil gibi soğuk renkleri seçebilirler. Genellikle sıcak renkleri seçen çocukların daha ılımlı, sevecen ve uyumlu olduğu soğuk renkleri seçen çocukların ise huzursuz, inatçı, ve huysuz ve saldırgan tavırlar sergilendiği gözlenir.
Ve bu durum gelişim sürecinde değişkenlik göstererek sıcak renklerden soğuk renklere, soğuk renklerde ise sıcak renklere geçiş gibi değişkenlikler gösterebilir. Çocukların resimlerinde kullandığı renkler ile duygusal tepkileri arasında bir ilişki vardır. Sevdiği resimleri yaparken sıcak renkleri kullanırlarken, istemediği resimleri yaparken soğuk renkleri kullandığını gözlemleyebilirsiniz. Özellikle de kötü karakterleri çizerlerken ağırlıklı olarak siyah renkleri kullanırlar.
Sadece duygusal gelişimlerin de değil fiziksel gelişimlerinde de renklerin önemi büyüktür.
Çocuğun duygusal ve fiziksel gelişiminde renklerin etkileri:
Kırmızı: Resimlerde yoğun olarak kırmızı rengin kullanılması; enerjinin, nefretin, şiddetin, yoğunluğun ya da bir hastalığın yansıması olabilir.
Pembe: Kırmızıya göre daha az etkili bir renktir. Sakinliği ve mutluluğu temsil eder.
Turuncu: Endişeli bir tondur. Ve bu rengi ağırlıklı kullanan çocuklar hiperaktif gelişime eğilimlidirler.
Sarı: Bu rengin ağırlıklı olarak kullanılması, çocuğunuzun huzurlu enerjik ve sevdiği şeylere bağlı olduğunu temsil eder.
Mavi: Güven duygusunu temsil eder. Sakin bir ruh halindeki çocuklar daha yoğun olarak resimlerinde bu rengi kullanırlar. Duygularını kontrol etmekte güçlük çekmezler.
Yeşil: Resimlerinde ağırlıklı olarak bu rengi kullanan çocuklar özgüvenli, yaşıtlarına göre daha olgun tavırlar sergileyen ve duygularını kontrol edebilen çocuklar oldukları söylenebilinir.
Mor: Sorumluluk duygusu olan, kendinden çok başkaları tarafından kontrol edilmeye eğilimli ve sakin karakterleri temsil eder.
Kaynak: bebek.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title