Onunla bol bol konuşun

Bebeğin bilişsel ve duyuşsal gelişimi için ilk bebeklik dönemi olarak adlandırılan dönemde anne babası tarafından ilgiyle büyütülmesi önemlidir.

Bebeğin gelişimini desteklemek için onunla konuşmanın önemi büyüktür.

Bebeğinizle konuşurken onun gözlerinin içine bakın. Gözlerine bakarak konuşmak bebeğinizle iletişim kurmanın en iyi yoludur. Bebeğinizle konuşmanın diğer altın kuralı konuşurken gülümsemektir. Konuşmayı destekleyen birer unsur olan jest ve mimikleri bebeğinizle iletişim kurarken de sıklıkla kullanmalısınız. Ses tonunuzu arada düşürerek, arada yükselterek bebeğinizin dikkatini canlı tutmaya çalışın. Bebeğinizle konuşurken ona sorular sorun. Cevap veremeyecek olsa da sorular sormak iletişim becerilerinin gelişimine katkı sağlar.

Bebeğinize kitap okuyun. Ona sayfaları teker teker okurken sizi nasıl takip ettiğini izleyin. Renkli ve resimli kitaplar, biraz daha kolay çevrilebilen sayfalar bebeğin de etkinliğe katılımını kolaylaştıracaktır. Şarkılar söyleyin. İster yüksek ses tercih edin, isterseniz bebeğinizin kulağına fısıldayın. Bebeğiniz için çok etkili bir iletişim aracı olduğunu unutmayın.

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title