Bebekler Konuşmayı Nasıl Öğrenirler?

Dilin başlangıcı

Dil edinimi yalnızca beyinde gerçekleşmeyen oldukça uzun bir süreçtir. Bebeğinizin ağlamaktan, agulamaya, bebek konuşmasına, yeni seslere ve kelimelere alışmaya geçmesi için duygusal olarak belli bir seviyeye ulaşması gerekir. Peki, bu sürecin aşamaları nelerdir? Agulamanın sebebi nedir? İlk sözcüğünü söylediğinde kaç yaşında olacak? Bu konuda siz neler yapabilirsiniz? Bebeklerin konuşma sırrını makalemizle çözeceksiniz…

Bebekler iletişim kurmaya bayılırlar ama yalnızca sözcüklerle değil, aynı zamanda da sözel olmayan bir dizi işaret kullanarak –bunların hepsi dilin birer parçasıdır.

Dil öğrenmek aileden mi geçer?

Dil aileler vasıtasıyla geçer. Çok anlamlı bir söz “Kelimeler sizin ve çocuğunuzun geçmişinizi yansıtır” der. Çocuklar konuşmaya başladığında dünyayı kendilerine ait hale getirirler ve keşfedilmemiş yeni bir bölgeyi keşfe çıkarlar. Çocuğunuz dille birlikte bulunduğu çevreyi, özellikle de ailesinin anlamını kavrar ve anlamlandırır. Sizin söylediğiniz sözcüklere karşı hassastır ve anlattığınız hikayeleri alıp, anlamakla kalmaz, bunları çevresindekilere aktarır. Kelimeler aileden aileye değiştiği için, sözcükler çocuğunuz için yalnızca sesler değildir, iletişim kurma şeklimiz geçmişimiz hakkında çok şey söyler ve bebeğin özümsediği kültürel çevreyi yansıtır. Çocuğunuz okul çağına kadar, sizin rolünüzü dil ediniminde kilit noktası haline getirerek, sizin kullandığınız sözcükleri kullanırlar.

 

İletişim yolu olarak ağlamak

Beb1eğiniz sözcüklere hiçbir gereksinim duymadan daha ilk günlerinde iletişim kurmaya başlayabilir. Bebeğinizin ağlamasının birçok farklı sebebi olabilir; bebeğiniz acıktığında, altını kirlettiğinde, susadığında, kendini güvende hissetmediğinde ağlayabilir. Başlarda bebeğinizin neden ağladığını anlamayabilirsiniz, ancak ilk birkaç aydan sonra onun neye ihtiyaç duyduğunu daha kolay anlar hale geleceksiniz. Yeni doğan bir bebeğin ortada hiçbir neden yokken ağlamayacağını unutmamalısınız. Ağlamak onun kendini ifade edebileceği tek iletişim yoludur. Bir çocuğu iletişim kurmaya iten şey, her şeyden önce duygusal bir ihtiyaçtır.

Bebek dili nedir?

Bebeğiniz beşinci ayından sonra sesli ve sessiz harfleri tekrarlamaya başlayacaktır. Ve bu da, her dil farklı kasları kullandığı için, dilden dile değişiklik göstermektedir. Yani bu aşamada Fransız bir bebek Türk bir bebekten daha farklı sesler çıkaracaktır. Zaman geçtikçe bebeğiniz ses tellerini kontrol eden gırtlak kaslarını da kullanmayı öğrenecektir. Bu ilginç keşif yolunda onu konuşmaya teşvik etmeniz oldukça önemlidir. Harflerden sonra, bebeğinizin ilk geniz ünsüzlerini fark edecek ve ba, da gibi kısa heceleri söylemeye başladığını göreceksiniz. Bu ilk/ata dili aşamasında, bebeğiniz henüz kelimeler kuramasa bile kendi ses tonunu geliştirmektedir. Sesi onun için bir oyuncak işlevi görecek ve özellikle de geceleri yatağında yalnızken farklı sesler üretmek için kendi kendine egzersizler yapacaktır.

İlk sözcükler

Dil edinimi konusunda her çocuğun kendine özgü bir hızı vardır. Ancak bu süreçte yardımınızın oldukça önemli olduğu bazı aşamalar vardır.

Bebeğiniz ne söylediğinizi anlıyor mu?

Dili kontrol eden beyin süreci hakkında hala çok fazla bilgi sahibi değiliz ancak araştırmalar beynin sol kısmında bulunan ve doğumdan hemen sonra aktif hale gelen bazı alanları tanımlamıştır. Peki, bebeğiniz sizin ne söylediğinizi anlıyor mu? Yüz ifadelerini ve tonlamayı hatırlayan bebekler için ilk sözcükler duygu yüklüdür. Bazen tek bir sözcük onun kendini daha iyi hissetmesini ya da gülümsemesini sağlayabilir, ancak zamanla bebeğinizin ona söylemek istediğiniz şeyi anladığını, sizin sözcüklerinizi tekrarlamaya başladığı fark edeceksiniz. Kısa zamanda günlük yaşamıyla bağlantılı sözcükleri çözmeye başlayacaktır. Ve unutmayın, işaret etmek de sözel olmayan iletişimin bir parçasıdır.

Onunla konuşmanızın faydaları

Çocuk doktorlarına göre çocuğunuza dil edimi kazandırmak aslında fazla karmaşık bir olay değildir, tek yapmanız g1ereken her gün onunla ilgilenmeniz ve doğru bir tavır takınmanızdır. İletişimin doğal olması gerekir, bu yüzden siz ya da bebeğiniz yorgunsa ya da isteksizse, kendinizi saatlerce onunla konuşmaya zorlamayın. Bu konuda en güzel yöntem, herhangi bir şeyle ilgilenirken hareketlerinizi ona anlatmanızdır. Bebeğinize yemek hazırlarken ya da onu banyoya hazırlarken, yaptığınız her şeyi adım adım ona anlatabilirsiniz. Bebekler kendileriyle konuşulmasına bayılırlar ve gerçekten ebeveynleriyle iletişim kurmak isterler.

Ne zaman konuşmaya başlayacak?

Daha önce de söylediğimiz üzere, diğer her konuda olduğu gibi, her çocuğun kendine özgü bir hızı vardır. Ancak genel olarak, çocuklar onuncu aylarını geçtikten sonra ilk sözcüklerini söylerler. Dilin nörolojik, duygusal ve motor beceriler olmak üzere üç zihinsel süreci vardır ve bu süreç birbiriyle oldukça yakın bir şekilde ilişkilidir. Araştırmaların söylediğine göre de, bebeklerin genellikle ilk sözcüklerinin, anne ya da baba olmasının nedeni budur.

Öğrenme aşamaları

Aylarca süren bebek dilinden sonra, bebeğiniz gerçek dil dünyasına girecek ve ikinci yaşından sonra günde 20 kelimeye kadar çıkacak! Ve siz de tüm bunları dinleyeceksiniz…

Cümle kurmaya ne zaman başlayacak?

12. aydan sonra hafıza ve cümle kurma aşamalarıyla birlikte, dil gelişimi büyük bir hızla ilerlemeye başlar. 18. aydan sonra çocuklar, kendileri ve dış dünyayla ilişkilendirmeler yapmaya başlarlar ve daha sonraki aylarda cümleleri daha uzun ve karmaşık hal alabilir. Bu aşamada zor sözcükleri tekrarlaması için onu teşvik edebilirsiniz, bu yüzden ne söylediğini anlamadığınızda, anlamış gibi davranmamaya çalışın. Farklı cümle yapılarına aşinalık kazanabilmesi için ona hikayeler anlatabilir ya da kitap okuyabilirsiniz. Bebeğiniz iki yaşına geldiğinde, 120-250 sözcük öğrenmiş olacaktır, ancak prematüre doğduysa daha geç konuşmaya başlayabilir.

Dil öğrenme aşamaları

Rahimde

Bebek annenin sesini tanıyabilir.

Doğum sonrası

1. ay: Bebeğiniz sesinizin tonlamasına ve sesinizin yansıttığı duyguya karşı açıktır. Ve ağlayarak birçok farklı duyguyu ifade edebilir.

1-5 ay: İlk sesler, ilk heceler.

5-7 ay: Sesli harflerle ağız hareketleri arasındaki ilişki gelişir, bebeğiniz ses tonlamalarını taklit eder ve bebek dili konuşmaya başlar.

8-10 ay: Heceleri kurmaya ve ilk sözcüklerini söyleme başlar. İstediğiniz bir nesneyi anlayabilir ve doğru tepkiyi verebilir.

10-20 ay: Birçok sözcüğü tanır ve sözcüklerle görüntüleri ilişkilendirir. İlk kelimeler.

2-3 yaş: Sözdizimini anlar, sözcüklerden cümleciklere geçer. Kelime bilgisi hızla gelişir, fiilleri, söz oyunlarını ve tekil-çoğul sözcükleri ayırt edebilir.

Dille ilgili temel sorunlar

Doktorlara göre ciddi dil sorunları genellikle duygusal ve psikiyatrik sorunların belirtileridirler. Okul öncesi çocuklarda en sık görülen dil sorunları afazi (konuşma zorluğu), disleksi (yazı algılama bozukluğu), disortografi (dil bilgisi kurallarını öğrenememe), kekeleme ve yazma zorluğudur. Çocuğunuzun dil gelişimi hakkında endişeleriniz varsa, hemen çocuğunuzun doktorundan bir randevu alın ve ondan sizi bir konuşma terapistine yönlendirmesini isteyin. İhtiyatlı olmanız iyi bir şeydir ancak durumu olduğundan fazla büyütmeyin. Çocuğunuzun başka bir sorunu olmadığından emin olun ve onunla sohbet etmeyi hiçbir şekilde kesmeyin. Sürekli diyalog onun için konuşmayı daha kolay bir hale getirecektir, ancak kafasını karıştırabilecek bazı sözcüklerden sakınmanız gerekebilir.

 

 

 

 

Kaynak: istanbella.com


Loading...
Menu Title