Yeni doğan bebeklerde hangi refleksler görülür?

Yeni doğan bebeklerin sağlıklı olduğunun en önemli gösterge reflekslerdir.
 
Sıçrama refleksi: Sıçrama refleksi olarak bilinen moro refleksi, yenidoğanların sağlıklı olduğunu gösteren en önemli reflekslerden biri. Bebeğin iki elinden tutularak baş ve vücut hafif kaldırıldıktan sonra kollar aniden bırakılır. Elle gürültü çıkarma, ani ses bile refleksin ortaya çıkmasını sağlayabilir. Önce kollar omuzlardan geriye doğru açılır, düz bir şekilde uzatılır. Sonra kollar dirseklerden bükülür ve tekrar gövdeye yaklaşarak sakinleşir. Bu refleks anne karnında başlar, doğumla devam eder ve 3. aydan itibaren azalarak kaybolur.
Aranma-emme refleksi: Dudağına ve yanağına dokunulduğunda yenidoğanlarda emme refleksinin başlaması beklenir. Sağlıklı bir bebeğin göstergesidir. Aranma-emme refleksi uyanıkken 4. aya kadar devam eder.
Yakalama refleksi: Bebeklerin ellerine ya da ayaklarına dokunulduğunda ise yakalama refleksi görülüyor. 2 aya kadar ellerini sıkıca kapatabiliyorlar.
Adımlama refleksi: Adımlama refleksinde, bebeklerin ayak tabanları zemine değdirildiğinde yürümeyi andıran hareketlerle ayaklarını kaldırıp indirerek hareket ettikleri görülür bu da 6-7. aya kadar devam eden bir reflekstir.
Kaynak: Mynet
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title