Kaka rengi, sağlığı hakkında ipucu veriyor

Bebeğinizin ilk yılında özellikle beslenme şekli değiştikçe kaka renklerinde de değişiklikler olabilir. Kaka rengi, bebeğinizin sağlık durumu hakkında size bilgi verir.
 
BEBEKLERDE SİYAH KAKA
Yeni doğmuş bir bebeğin ilk dışkısının katran benzeri kıvamda siyah olması gerekir. Buna mekonyum denir ve içeriğinde mukus, cilt hücreleri ve amniyotik sıvı içerir. Siyah dışkı birkaç günden fazla sürmemelidir.
BEBEKLERDE HARDAL SARISI KAKA
Genellikle emzirilen bebeklerde görülür. Bebeklerde hardal sarısı kaka normaldir.
BEBEKLERDE PARLAK SARI KAKA
Emzirilen bebeklerde görülen parlak sarı kaka eğer akışkansa ishal belirtisi olabilir. Emzirilen (formülle beslenen) bebeklerde parlak sarı kaka görmek normaldir. Akıcı olan parlak sarı kaka ishal olabilir.
BEBEKLERDE TURUNCU KAKA
Genellikle turuncu kaka, emzirilen ve formülle (mama) ile beslenen bebeklerde görülür. Bebeklerde turuncu kaka normaldir. Turuncu kaka, bebeğinizin sindirim sisteminde alınan pigmentlerden oluşur.
BEBEKLERDE KIRMIZI KAKA
Bebeklerde beslenme şekli nedeniyle görülür; genellikle kırmızı renkli katı besinlerin beslenmeye dahil edilmesinden kaynaklanabilir. Bebeğinize yakın zamanda kırmızı yiyecekler vermediyseniz, çocuk doktoruna gitmelisiniz. Bir bebeğin kakasındaki kırmızı kan, süt alerjilerinden veya anal çatlaktan da ortaya çıkabilir.
BEBEKLERDE YEŞİL KAKA
Mama ile beslenen bebeklerde görülür. Bu normaldir. Bazen de emzirme dönemindeki bebeklerin emzirme sırasında annenin sütünün yağlı kısmını alamamasından kaynaklanabilir. Bebeklerde koyu yeşil kaka ise yeşil renkli katı gıdalar yiyen bebeklerde ve demir takviyesi alan bebeklerde görülür. Diş çıkarma sırasında veya enfeksiyon durumlarında bebeğin kakasının yeşile dönme durumu da vardır.
BEBEKLERDE BEYAZ VEYA GRİ KAKA
Karaciğerinde bir sorun olduğunun işareti olabilir. Bebeğinizi doktora götürmeniz için bir işarettir. Bebeklerde gri kaka ise, beslenme şeklinden dolayı sindirim sorunlarının bir işaretidir.
Kaynak: Posta
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title