Bebeğiniz gece beslenmesini bırakmak istemiyorsa ne yapmalısınız?

Yenidoğan bebekler, beslenme için ilk 3-4 ay gece sık sık uyanıyor ancak belli bir süre sonra bu alışkanlığa kendiliğinden son veriyor. Annelerin “Bebeğim aç kalırsa” endişesi yüzünden bebeklerin sıkıntı yaşadığını belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Mehmet Celaloğlu şöyle konuştu:
 
Yenidoğan bebeklerin mide kapasiteleri oldukça küçüktür ve sindirim sistemleri henüz tam gelişmemiştir. Anne sütünün sindirimi kolaydır ancak bebeklerin mide kapasiteleri küçük olduğu için az ve sık beslenir. Bu nedenle de gece acıkır. Eğer bebek gece kendiliğinden uyanmıyorsa 2-3 saatte bir bebeği uyandırıp emzirmek gerekebilir. Bebek 4-6 aylık olduktan sonra ise artık gece 5-6 saat kadar beslenmeden uyuyabilir. Bu süreçte bebek uyunmadığı sürece uykusundan kaldırıp emzirmekten kaçınmak gerekir.
 
AYNI SAATTE UYANIYORSA SEBEBİ AÇLIK
 
Bebek büyüdükçe mide kapasitesi artar ve beslenme sıklığı da buna paralel azalır. 6 aylık olduktan sonra ek gıdaya da geçileceği için bebekler gelişimi için gerekli tüm besinleri zaten gün içinde alacaktır. Acıktığı için uyanıp ağlayan bebek mutlaka emzirilmeli ancak uyandırıp beslenmemeli. Bebek her zaman aynı saatte uyanıp çok ısrarla emiyorsa bu açlıktan uyanıyor anlamına gelir. Ancak düzensiz uyanıp 1-2 yudum sonrasında yeniden uyuyorsa bu da alışkanlıktan kaynaklanıyordur.
 
Annelik içgüdüleri ve yeterli gözlemle bu durum rahatlıkla anlaşılabilir. Gece yatmadan önce süt içmeye alışan bebeğe uykuya dalmadan yarım saat önce anne sütü verilebilir. Ayrıca gece uyanmasın diye ihtiyacından fazla miktarda beslemekten de kaçınılmalı.
 
GECE BESLENMESİNİ BIRAKMAKTA ZORLANIYORSA…
 
-Biberonla besleniyorsa sütü sulandırılabilir ve giderek süt miktarı azaltılıp su miktarı artırılabilir. Bu sayede bir süre sonra sadece su içiyor olacak ve bunu için uyanmamaya başlayacaktır.
Bebek her uyandığında beslenmemelidir. Bebeğe biraz zaman vermek; oda sıcaklığı, ıslak bez, gaz sancısı ya da rüya gibi birçok farklı nedenle uyanmış olabileceğini unutmamak gerekir.
 
SABIRLI VE SAKİN OLMAK İLK ADIM OLMALI
 
-Her uyandığında beslenirse, beslenme ve uykuyu ilişkilendirir ve bunu her uyandığında talep eder.
Fazla beslemek gaz gibi sonuçlar yaratır ve daha çok uyanmasına sebep olur. Neticede bu bir kısır döngüye girer ve hem bebek hem de anne için çile dolu uykusuz gecelere sebep olur.
 
GECE BESLENMESİNİN OLUMSUZ YANLARI NELER?
 
Bebeğin uykusu bölünür.
Verilen gıda bebeğe enerji verdiği için tekrar uykuya dalmasını geciktirir.
Aldığı sıvı nedeniyle bezini ıslatması uykusunu bölebilir.
Diş çürüklerine neden olabilir.
Orta kulak enfeksiyonlarına yakalanma sıklığı artar.
 
Kaynak: Sabah
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title