Çocuk bakımında en sık yapılan 8 hata

“Ağlıyor, sütüm yetmiyor” diyerek mamaya başlamak
Sütünüzün yetip yetmediğini anlamanız için bebeğinizin kilosunu kontrol etmeniz yeterli. Eğer ayda en az 600 gram (veya haftada 150 gram) alabiliyorsa anne sütü ile doyuyor demektir.
 
Ateşini düşürmek için antibiyotik vermek
Antibiyotik viral enfeksiyonu geçirmez. Gereksiz yere kullanılırsa bağışıklık sisteminde çok önemli rol oynayan probiyotik bakterilerin yok olmasına da zemin hazırlar.
 
Televizyon karşısında yemek yedirmek
Çocuğunuz yemeğini sofrada, aile bireyleriyle birlikte yemeli. Televizyon karşısında beslenen çocuk yeterince gelişemez; dikkati dağılır, lokmaları farkına varmadan yutar
 
“Üşütmesin” diyerek sıkı sıkı giydirmek
Aşırı giydirmek bebekler ve çocuklarda rahatsızlık yaratır, ayrıca terlemeye bağlı su kaybına, pişik ve isilik vb. cilt enfeksiyonlarına yol açabilir.
 
Yatmadan önce süt içirmek
Çocuğunuzu tıka basa doyurup yatırmak ona yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden biri… 2 yaşından itibaren, yatmadan 1,5 -2 saat önce -su hariç- tüm yeme içme eylemlerini bitirin. Bu sayede hem sabahları daha aç kalkacak ve kahvaltısını güçlü yapacaktır, hem de reflüye yakalanma riski azalacaktır.
 
5. aydan önce ek gıdalara başlamak
Çocuğunuz sadece anne sütü alıyor ve iyi gelişiyorsa 6. ay bitene dek başka hiçbir ek besine gerek kalmaz. Ancak 6 ayın sonunda ek besine başlamalısınız.
 
38 derece ateşte ilaca sarılmak
Uzmanlar gereksiz ilaç kullanımının ilaç toksisitesini arttırdığını, gelişebilecek bir hastalığın tanısını güçleştirdiğini ve bağışık sisteminin çalışmasını bozabildiğini söylüyor.
 
Güneşe her çıktığında krem sürmek
Bebeğinizi güneşli günlerde 09.00-10.00 ve 16.00-17.00 saatleri arasında 10’ar dakika düzenli bir şekilde kremsiz olarak güneşlendirebilirsiniz.
Kaynak: www.acibadem.com.tr
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title