Biberon alırken dikkat edilmesi gerekenler

Bebeğinizin beslenmesi konusunda önemli bir yeri olan biberonun, araştırılarak seçilmesi çok önemlidir. Günün büyük bir bölümünü biberonla temas içinde geçiren bebeğin sağlıklı, hijyenik ve kullanışlı bir biberon kullanması gerekmektedir. Yanlış tercihleriniz veya yanlış tutumlarınız kötü sonuçlara sebep olabilir. Bu yüzden anlattıklarımızı dikkate almanız önemle tavsiye olunur? Peki biberon nasıl ve neye göre seçilir, biberon seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Biberonun Ebatı Nasıl Olmalı?

Biberon seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi biberonun ebatlarıdır. Elbette ki yeni doğan bebekler için ayrı, biraz büyümüş bebekler için ayrı ebatlarda biberonlar alınmalıdır. Hangi aylardaki bebekler için hangi ölçülerdeki biberonlar alınmalıdır?

-Yenidoğan (bir-iki haftalık) bebekler için ortalama 100 ml
-1 aylık bebek için 120 ml
-2 ile 3 aylık bebekler için ortalama 250 ml
-4 ve üzeri aylar için ortalama 350 ml biberon uygun olacaktır.

Cam Biberon mu Plastik mi?

En önemli konulardan bir tanesi de, biberonun cam olanlardan mı seçilmesi yoksa plastik olanlardan mı sorusudur. Uzmanlara göre hijyen ve sağlık açısından cam biberonların kullanılması daha faydalıdır. Ancak maalesef ki cam biberonların en büyük dezavantajı çabuk kırılabilir olmalarıdır. Henüz biberonunu kendisi kullanmayan bebekler için cam olanlar tercih edilebilir; ancak biberonunu kendisi yöneten bebekler için bu biberonların kullanılması çok tehlikeli olabilir.

Biberon Başlığı Silikon mu Olmalı Kauçuk mu?

Diğer bir husus da biberon başlığının yapısıdır. Gerek emzik başları gerekse de biberon başlıkları silikon ve kauçuk olmak üzere iki ayrı maddeden yapılmaktadır. Silikon başlıklı biberonlar tercih edilmektedir; çünkü silikonlu biberonlarda zararlı olan Bisfenol A maddesi barındırmamaktadır.

Kaç Biberon Alınmalı?

Bebeğin anne sütü alıp almamasına göre farklı sayılarda biberon alınabilir. Biberonların gün içinde sürekli temiz kalmaması, sık sık yere düşürülmesi gibi nedenlerden dolayı yedek biberonların bulunması şarttır. Anne sütü ile de beslenen bir bebek için 2 biberon yeterli olacaktır. İşi abartıp 5-6 tane almaya hiç gerek yoktur. Anne sütü almayıp sadece biberonla beslenen çocuklar için ise bu sayı artırılmalı ve ortalama 4 biberon alınmalıdır.

Biberon Başlığı Kaç Delikli Olmalıdır?

Biberon üreticileri zaten farklı aydaki bebekler için uygun delikli biberonlar üretmektedir. Henüz doğmuş bebekler için alınacak olan biberonun tek delikli olması gerekmektedir. Bebek büyüdükçe de 2, 3 kadar delikli ve delikleri geniş olan biberonların tercih edilmesi, bebeğin daha iyi ve hızlı beslenebilmesi için önemlidir.

 

 

 

 

Kaynak: neleredikkatedilmeli.net

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title