Bebekler ne zaman, nasıl görür?

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Halil Hüseyin Çağatay, bebeklerde görme gelişiminin önemine dikkat çekti. Hafızanın yüzde 80’inin görsel algılardan oluştuğunu kaydeden Çağatay, “Görme yeteneği doğumdan itibaren 5 yaşına kadar önemli gelişmeler gösterir. Bu gelişmelerin çocuğun boyu-kilosu ve diğer mental gelişimi ile birlikte takip edilmesi gerekir” dedi.

1. Ay: Bebeğiniz ilk ay yüzünüzü 30-40 cm’den görebilir. Bir yeni doğan ışığa karşı hassastır ve göz bebekleri oldukça küçüktür bu yüzden. Retina gelişimi ile 2. haftadan itibaren göz bebekleri genişler. Hayatın ilk 2-4 haftasındaki bebekler ebeveynlerinin gözlerine odaklanamaması zordur ancak 1. ay itibarı ile ebeveyn ile göz teması kurar.

2. Ay: Bebek, gözle hareketli nesneleri takip etmeye ve cisimleri veya ebeveynin yüzünü sağdan sola ve tersi istikamette takip etmeye başlarlar. Hayatın ilk aylarında gözler birlikte çalışmaya başlar ve görme hızla gelişir. Sekiz hafta içinde, bebekler gözlerini bir ebeveynin veya onlara yakın olan bir kişinin yüzlerine daha kolay odaklamaya başlar. Bu aşamada görmeyi uyaracak en önemli uyarıcı anne veya babasının yüzü. Yaşamın ilk iki ayı boyunca, bir bebeğin gözlerinin koordinasyonu iyi olmayabilir ve ara sıra gözde kayma görülmesi genellikle normaldir. Bununla birlikte, eğer giderek artan veya sürekli aynı gözde kayma görülüyorsa mutlaka göz hekimi tarafından muayene gerekir.

3. Ay: Bu ay bebeğinizin görme gelişimi için çok önemli, artık hareketli nesneleri gözleriyle takip etmeli ve yaklaşık üç aylıktan itibaren nesnelere ulaşmaya çalışmalıdır. El göz koordinasyonu gelişmeye başlıyor. Algısının gelişimini uyarmak için, çevresine uzanabileceği şekilde oyuncak yerleştirin. 3-6 ay arasında resimler ile ilgilenmeye başlayacaktır. Ona resimli kitaplar okumaya başlayabilirsiniz.

5. Ay: Bu aylarda göz hareketlerinin kontrolü ve göz-vücut koordinasyonu becerileri gelişmeye devam ediyor. Nesnelerin diğer nesnelerden daha yakın veya uzak olup olmadığına karar verme yeteneği olan derinlik algısı bu aydan itibaren gelişiyor. Bir bebeğin renk görüşü 5.ayda bir yetişkin kadar olmasa da mevcut.

5-7 ay arasında bebeğiniz sizi bir odanın içindeyken ona gülümsediğinizi fark etmeye başlayacaktır.

7 – 9 Ay: Ekmek kırıntısı gibi küçük nesneleri fark ediyor, yarısı gizlenmiş objeleri fark etmeye başlıyor. Bebekler genellikle 8.ayda emeklemeye başlarlar, böylece el göz koordinasyonu daha da gelişiyor.

9 – 12 Ay: 9.aydan itibaren mesafeleri ayırt edebilir hale gelecekler. 9-12 aylıkken bir bebek gördüğü küçük nesneleri başparmak ve işaret parmağıyla kavramaya başlayacak. On iki aylıkken, çoğu bebek çevresini gözleri ile tarayarak belirlediği hedefe ulaşmaya çalışacak. Yine bu aylarda gelişen derinlik algısı ile mesafeleri algılayarak, elindeki nesneleri bu mesafelere atabilir. Pencereden bakarak insanları tanıyabilir veya resimleri tanıyabilir. Ayrıca bu aylarda artık, bebeğinizin göz rengi son halini aldı diyebiliriz.

12 – 24 Ay: İki yaşına gelindiğinde, bir çocuğun göz-el koordinasyonu ve derinlik algısı iyi geliştirilmelidir.

Bu yaştaki çocuklar, çevrelerini keşfetmeye ve bakmaya ve dinlemeye ilgi duyarlar. Bilinen nesneleri ve resimleri kitaplarda tanırlar ve mum boya veya kalemle karalayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haber kaynak: Türkiye Gazetesi

Foto kaynak: cutebaby.universe

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title