Reflü bebek anneleri için pratik uyutma önerileri

Reflüden şikâyetçi olan bebek ailesi için stres yaratabilir. Maalesef ne kadar acı çektiğini konuşarak anlatamaz. Bunun yerine ağlamayı tercih edecektir. Ağlamalarını durduramamak sizi daha da strese sokabilir. Zorlanıyor olmanız, başarısız olduğunuz anlamına gelmez.
 
Reflü rahatsızlığı olan bir bebek aynı zamanda daha fazla çamaşır kirletecektir. Bu eşyalarına da zarar verse de bebeğinizin elinde olmayan bir şey olduğunu bilerek kendinizi rahatlatabilirsiniz. Bu dönemde biraz fazla yorulabilirsiniz. Ama emin olun bu durum da geçici… Birçok bebek 6 ile 8 ay arasında büyük ölçüde iyileşir. Bu süre bebeklerin desteksiz olarak oturabilmeye başlamaları ve hareketlenmeleri aşamasına rastlar. Genelde reflü şikâyeti bu yaştan sonra azalır. Tabii istisnalar hariç! Bazı bebekler emeklemeyi öğrenirken reflü şikâyetleri artabilir.
 
Bu dönemde yol gösterecek birkaç ipucu:
 
Beli sıkan kıyafetler kullanmayın.
Yemek sonrası hareketli oyunlardan veya bebeği zıplatmaktan kaçının.
Emzik kullanımı bazı bebeklerin reflüsüne yardımcı olabilir.
Eğer kusan bir reflü bebekse her zaman beslerken yakınınızda bir bez veya havlu bulundurun.
Plastik arkalıklı önlük kullanın.
Fazla miktarda kusma olduğunda dağılmasını önlemek için yere yatağın her iki tarafına bir kilim veya bez koyun.
Yatağı yaparken iki çarşaf ve yatak koruyucu kullanın. Böylece bebek kusarsa üstteki takımı sıyırınca altta temiz çarşaf ve koruyucu hazır olur.
Bebeği her zaman bir yere dayalı oturtun veya yatırın.
REFLÜ PROBLEMİ BULUNAN BEBEKLERDE UYKU
 
Reflü problemi yaşayan çoğu bebek aynı zamanda uyku problemi de çeker. Hem bebeğin uykusunu alamaması hem de kötü zamanlar geçirmesine neden olabilir.
Uyuma zamanı gelince bebeğinizi her zaman sırtüstü yatırın.
Karyolasının başucunu yükseltmek, uyumasına yardımcı olabilir. Yatak altına defter, katlanmış havlu ya da yastık koyarak karyolayı yükseltebilirsiniz.
Bebeğinize masaj yaparak sindirimine yardımcı olabilirsiniz. Masaj reflü ve kolik rahatsızlıkları yaşayan bebekleri rahatlatır.
Kaynak: Akşam
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title