Sağlıklı bir hamilelik için 13 ipucu

Hamileliğinizi sorunsuz geçirmek için yapmanız gerekenler…
Hamile kalmadan önce plan yapın
Plan yapmaktan kastımız hamile kalmadan önce kendinizi sağlıklı bir biçimde yaşamaya alıştırmak. Sigara içiyorsanız kesinlikle bırakın. Alkolden uzak durmaya başlayın ve doktorunuzla konuşarak gerekli vitamin takviyelerini alın.
 
Yediklerinize önem verin
Folik asit, protein ve demir açısından zengin besinler bebeğiniz için besleyicidir. Tavada az yağda sote edilmiş rengarenk sebzeler, almanız gereken miktarlar için iyi bir alternatif olabilir. Bunun yanı sıra lifli yiyecekler tüketmeniz kabız olmanızı engellemeye yardımcıdır. Fakat pastörize olmamış peynirler, iyi pişmemiş yumurta sarısı, çiğ ve şarküteri etleri hamileliğiniz tüketmemeniz önerilir.
 
Bol su için
Evde ne kadar dikkat etseniz de iş yoğunluğunda su içmeyi unutmayın. Masanızda bir şişe bulundurun, içini sık sık doldurun.
 
Doğru doktoru bulun
Size ve seçimlerinize saygı duyan, her daim güvenebileceğiniz bir doktor seçtiğinizden emin olun. Gerekli araştırmaları yapın. Eğer daha önce sorunlu bir hamilelik yaşadıysanız önceki doktorunuzla yeni doktorunuzun iletişim halinde olmasına önem verin.
 
Çevrenizde size destek verecek insanları tutun
Huzurlu bir hamilelik için sadece sizin çabalarınız değil, çevrenizdeki insanların tutumları da önemlidir. Etrafınızda size destek veren insanların olması hamileliğiniz boyunca endişeli veya mutsuz hissetmenizi engellemede oldukça etkilidir. Eşiniz, aileniz, arkadaşlarınız ve doktorunuz size destek vermesi gereken öncelikli kişilerdir diyebiliriz.
 
Sağlıklı abur cuburu ihmal etmeyin
Yanınızda kuru meyve, kuru yemiş ya da elma, armut gibi meyveler bulundurup öğün aralarında mideniz kazınınca bunları yemeyi ihmal etmeyin.
 
Hareketsiz kalmayın
Düzenli egzersiz hamileliğin hem fiziksel hem de duygusal zorluklarında size yardımcı olacaktır. Doktorunuza danışarak yüzmek ve diğer su içi aktivitelerini gözden geçirebilirsiniz.
 
Tehlike işaretlerini göz ardı etmeyin
Görünüşte hafif ve her hamilede olurmuş gibi görünen bazı belirtiler (baş dönmesi, bayılma, nefes darlığı, kalp çarpıntısı vb) eğer 24 saatten uzun süre normal hayatınızı etkileyecek kadar şiddetli oluyorsa mutlaka doktorunuzla iletişime geçin.
 
Folik asit alın
Yeşil yapraklı sebzelerde, pişmiş kuru fasulyede, portakal ve kahvaltılık gevreklerde bulunan folik asiti aynı zamanda özellikle hamileliğin ilk üç ayında hap olarak almanız da önemli.
Stresi azaltın
Öğle arasında yoga ve meditasyon yapın. Bunlara fırsatınız yoksa hafif esneme hareketleri, kısa yürüyüş de size iyi gelecektir.
 
Uykunuza dikkat edin
Hamilelikle yatakta rahat etmek ve uykuya dalmak zor olabilir. Sol tarafınıza yatmaya özen gösterin ve fazladan bir yastıkla karnınızı destekleyin.
 
Kafeini azaltın
Günde 200 mg yani bir bardak filtre kahve ya da 4 bardak çaydan fazla kafeinli içecek tüketmeyin. Bitki çaylarını tercih edin.
 
Kilonuz kontrol altında olsun
Hamileliğiniz boyunca aşırı kilo almanız normal değildir. Eğer çok fazla kilo almaya başladığınızı hissediyorsanız doktorunuza danışmaktan çekinmeyin.
Kaynak: /hthayat.haberturk.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title