Bebeğin bezi nasıl değiştirilir?

Bebeğinizin altını günde 7-8 kez değiştirmeniz gerekir. Çok narin cildi kolayca aşırı nem, idrar, dışkı ve sürtünme nedeniyle hassaslaşabilir. Bu nedenle her değişim dikkat gerektirir. Çocuğunuz bez bölgesindeki hassas cildini korumak için faydalı ipuçlarından yararlanın!
Önceden, gerekecekleri hazırlayın: bebek bezi, pamuk, temizleme ürünleri, pişik kremi, vb ihtiyacınız olacak her şeyi hazırlayın.
Tercihen yemekten az sonra, çocuğunuzun bez bölgesi her kirlendiğinde mutlaka altını değiştirin. Yeni doğanlar daha sık değiştirme gerektirir, büyük çocuklardan daha fazla idrar ve dışkı yaparlar.
Çocuğunuza uygun bez boyu seçin: küçük bez tahriş eder, büyük bez sızmalara yol açar.
Altını değiştirme esnasında, temiz bir havluya ve alt değiştirme örtüsüne bebeğinizi yatırın. bezini açın, bezin ön tarafıyla poposunu silin, katlayın ve atın.
Durulama gerektirmeyen bir temizleyici sıvı veya ıslak temizleme mendili ile bez bölgesini kıvrımlara da dikkat ederek silin. Tercih ederseniz vücut şampuanı yardımıyla suyla da temizleyebilirsiniz.
Popo temizliği yukarıdan aşağıya yapılmalıdır: ön tarafa dışkı bulaşmamalıdır. Küçük bir kız çocuğu için önce vulvayı (dış dudaklar ve ortası) ve sonra poposunu silin. Erkek çocuğu için önce genital organı ve etrafını, daha sonra popoyu silin.
Kıvrım yerlerini de iyice silin, kurulayın ya da açıkta bırakın kurusun.
Temiz bezi açın ve bebeğinizi tam ortaya koyun, tutma kısımları bebeğin göbek deliğine denk gelmelidir. Erkek çocuğu için genital organının aşağıya doğru olduğunu kontrol edin, sonra bezi kapatın.
Harekete geçmek için bebeğinizin poposunun kırmızı olmasını beklemeyin: her alt değiştirmede önlem olarak pişik kremi kullanın.
Popo kızardığında, bebeğin poposunu açık bırakın ve uygun bakım ürünü kullanın.
Son olarak, alt değiştirme süresi boyunca masadan uzaklaşmayın, bebeğiniz her an düşebilir!
Kaynak: www.mustela.com.tr
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title