Bebekler ayda kaç kilo almalı?

Bebeklerin çoğu, doğumdan sonraki ilk haftada kilo kaybeder. Bu durum, bebeğiniz iyi beslendiği, idrar ve dışkı yaptığı ve doğum kilosunun yüzde 10’undan fazla düşmediği sürece sorun teşkil etmez. İki hafta içinde bir bebeğin doğum kilosuna geri dönmesi beklenmez. Ortalama bir bebek, daha sonra ilk ay için günde yaklaşık 30-35 gram alır ve altı aya kadar da ayda bir veya iki kilo alır.
 
Bebeklerin çoğu aslında doğumdan sonraki ilk haftada kilo kaybeder. Bebeğiniz, iyi beslendiği, idrar ve dışkı yaptığı ve doğum kilosunun %10’undan fazla düşmediği sürece, sorun teşkil etmez. İki hafta içinde bir bebeğin doğum kilosuna geri dönmesi beklenmez. Ortalama bir bebek, daha sonra ilk ay için günde yaklaşık 30-35 gram alır ve altı aya kadar da ayda bir veya iki kilo alır.
 
Çoğu bebek doğum kilosunun beş veya altı ayda ikiye katlar ve bunu bir yılda üç katına çıkarır ancak bunların ortalama rakamlar olduğunu unutmayın. Sağlıklı bir bebeğin bu standartlardan farklı olması tamamen doğaldır ve normaldir. Bir yeni doğan doğum ağırlığının yüzde 10’undan fazlasını kaybederse, günde en az üç veya dört ıslak bebek bezi değiştiriyorsanız, beslenmeden sonra memnun görünmüyorsa veya iki haftada doğum ağırlığına geri dönmezse, işte o zaman endişelenmeye başlayabilirsiniz.
 
Kilo alımı bebekten bebeğe değişkenlik gösterir. Bebeğinizin her ay ne kadar kilo aldığı; ne kadar beslendiği, anne sütü ya da mama alıp almadığı ve genetik yapı gibi faktörlere bağlı olarak değişir. Örneğin, sadece anne sütüyle beslenen bebekler genel olarak ilk iki ayda mamayla beslenen bebeklerden daha hızlı kilo alırlar ancak bu aynı bebekler ilk yılın geri kalanı boyunca, mamayla beslenen emsallerinden daha yavaş büyürler.
 
Doğumdan 1 aya kadar
 
Ortalama yeni doğan günde 30-35 gram alır ve tüm ay boyunca uzunluğu 1 ila 2 cm arasında büyür. Bebeklerin çoğunun, yaşamın ilk birkaç günü boyunca biraz kilo kaybettiğini ancak sonraki birkaç gün boyunca bu ağırlığı tekrar kazandıklarını, böylece bir hafta ila 10 gün içinde orijinal doğum ağırlıklarına geri döndüklerini unutmayın.
 
1 ila 4 ay
 
Bebekler genellikle 0,45 gram ile 60 gram arasında kilo alırlar ve her ay 2,54 cm ile 3,81 cm arasında uzarlar. Bu süre zarfında bebeğiniz tombul görünmeye başlayabilir ancak hareket seviyesi arttıkça, bu tombul ve boğum boğum görüntü azalacak ve yerini kas geliştirmeye bırakacaktır.
 
6 aya kadar
 
Çoğunlukla bu ayda bebekler, doğum kilosunun iki katına çıkar.
 
12 aya kadar
 
Bebeklerin çoğu doğum kilosunu üç katına çıkartır ve orijinal doğum boylarından 22,86 cm ila 27,94 cm arasında daha uzundurlar.
 
24 ayda
 
Bebeklerin çoğu doğum kilosunu dört katına çıkarmıştır ve doğum sürelerinden itibaren 35,56 ila 40,64 cm daha fazla uzayacaklardır.
 
Bebeğinizi her doktor kontrolüne götürdüğünüzde, çocuk doktorunuz, çocuğunuzun kilosunu, boyunu ve baş çevresini bir büyüme çizelgesinde izleyecektir. Bu standart tablo, ulusal anketler kullanılarak elde edilen verilerden geliştirilmiştir ve doktorlar, bebeğinizin aynı yaş ve cinsiyetteki diğer bebeklerle karşılaştırıldığında kaydettiği ilerlemeyi belirlemek için kullanır. Birçok ebeveyn, bebeklerinin ölçümleri, grafiğin yüksek veya düşük ucunda ise endişelenir. Bu endişeler normal olsa da çocuğunuzun yüzdeliklerinin, sürekli olarak büyümesi kadar önemli olmadığını unutmayın. Çocuk doktorunuz çocuğunuzun gelişimi veya büyüme şekli hakkında endişe duymuyorsa, siz de endişelenmemelisiniz.
Kaynak: www.tgrthaber.com.tr
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title