Çocuk bakan babalara tavsiyeler

Giderek daha çok baba evde oturuyor ve anne çalışıyor. Aslında ev işleri en çok zaman alan ve en zor işlerden birisidir. Bir de işin içinde çocuk olunca işler daha da zorlaşabilir. Her çocuk farklıdır, her yaşın avantajları ve dezavantajları vardır. Evde oturan babaların işini kolaylaştıracak birkaç önerimiz var.
 
1- Rolünüzü benimseyin
 
Pek çok baba, ne iş yaptığı sorulduğunda eski işlerini ya da dönmeyi planladıkları işleri söyler. İşin aslı, bebek bakıcılığı yaptıklarını söylediklerinde hoş olmayan tepkiler de alabilirler. Ancak, evde oturup çocuk baktığınızı kendinize güvenir bir şekilde dile getirirseniz, işler daha kolay olacaktır. Bunun sizin seçiminiz olduğu ve severek yaptığınızı belirtin.
 
2- Kendinizi savunun
 
Kabalığa kabalıkla cevap vermeyin ancak biraz eğitim görmüş babaların da konu ebeveynlik olunca gayet başarılı olabileceklerini unutmayın. Evin direği olmak sadece çalışıp para kazanmak değildir ve aileniz için yaptığınız aslında çok önemlidir. İnsanlara konuya bu açıdan bakmaları için bir şans verin. Ne de olsa hayat müşterektir.
 
3- Eşinizi destekleyin
 
Pek çok çalışan ebeveyn, çocuklarına vakit ayıramadıkları ve işlerinin bütün vaktini almasından dolayı vicdan azabı duyar. Tek duymak istemedikleri de diğer insanlardan gelen suçlayıcı eleştirilerdir. Bu gibi durumlarda eşinizi destekleyin ve gerekirse avukatlığını yapın.
 
4- Eşinize, desteğinin ne kadar önemli olduğunu hissettirin
 
Eşinizin çocuklarla ilgilenmesinin aslında ne kadar önemli olduğunu hissettirin. Açık ve dürüst iletişim çok önemlidir. Ebeveyn olmak bir ekip işidir.
 
5- Çocukla ilgili olmayan ev işleri konusunda uzlaşın
 
Çocuk bakmak; oyun oynamak, ona masal anlatmak ya da altını değiştirmekten çok daha fazlasını ister. Temizlik, yemek ve çamaşır da başlı başına bir iştir. Çocukların sağlıklı beslenmeye ve temiz kıyafetlere ihtiyacı vardır. Bu nedenle, eşinizle bazı konularda iş bölümü yapmalısınız. Bütün evi çekip çevirmek ve bir de çocuk bakmak, bir insanın tek başına kaldıramayacağı kadar büyük bir iştir.
 
6- Evde tıkılı kalmayın
 
Arada sırada kendiniz için de dışarı çıkın. Bütün gün canınız ne isterse onu yapacak fırsat bulamasanız da arada sırada sizin de nefes almaya ihtiyacınız olduğunu unutmayın.
 
7- Çocuk bakan diğer babalarla iletişime geçin
 
Pek çok erkek desteğe ihtiyacı olduğunu kabul etmese de, yalnızlık çok zordur. Özellikle de çocuklar küçükse. Çocuk bakan diğer babalarla tanışmalı ve iletişime geçmelisiniz. Kadınların bu konuda destekçisi çoktur ancak erkekler biraz daha çekingen davranabilir. Diğer babalarla tanışınca kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.
 
8- Annelerle de iletişime geçebilirsiniz
 
Komşu anneler sizin için bulunmaz nimet olabilir. İhtiyacınız olan konularda danışabilir ve yardım isteyebilirsiniz. Size kuşkuyla yaklaşan anneler olacaktır ama emin olun samimiyetinize inanınca size yardımcı olmaktan çekinmeyeceklerdir.
 
9- Kendinizi zorlayın ama cezalandırmayın
 
Süper Baba olmak zorunda değilsiniz. Siz de duyguları olan bir insansınız. Sadece elinizden gelenin en iyisini yapın ve kendi çıtanızı yükseltmeyi seçin. Başarısız olduğunuz konular olacaktır; bununla başa çıkmayı öğrenin ve sadece ilerlemeye odaklanın.
 
10- İşe yarayanı, yaradığı sürece yapın
 
Ebeveynlik uzmanlarının söylediklerini dinleyin ama sizin çocuğunuza uymayan tavsiyeler olabileceğini de unutmayın. Eğer duyduğunuz bir tavsiye işe yarıyorsa yapın. Herkesin yaptığını kendi çocuğunuza uygulamak zorunda değilsiniz.
 
11- Zihinsel molalar planlayın
 
Küçük çocuklarla hayat bazen siperde asker olmak gibidir. Sürekli bir savaş olmasa da gerginliği hissedersiniz. Uykusuzluk yüzünden zaman zaman kendinizi tükenmiş hissedebilirsiniz ve siperi bir an olsun boş bırakmaya gelmeyeceğini bilirsiniz. Bu nedenle, zihinsel molalarınıza önem verin. Kaos başlamadan sabah bir saat ya da herkes uyuduktan sonra bir saat süreyle kendinizi şımartın.
 
12- Her anın tadını çıkarın
 
Çocuğunuzla vakit geçirmek aslında size verilmiş bir hediye. Bu nedenle keyfini çıkarın. Klişe gelebilir ancak zaman çok hızlı akıyor ve bir bakmışsınız, bebeğiniz yürüyor ve bir bakmışsınız, okul çağına gelmiş.
 
Kaynak: hthayat.haberturk.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title