Yıkanabilir bebek bezi hakkında bilmeniz gerekenler…

Hazır bebek bezleri her ne kadar kullanım kolaylığı sağlasa da daha doğal alternatiflere yönelen ebeveynler yıkanabilir ve yeniden kullanılabilir bebek bezlerini tercih ediyor.
 
Kullan-at bebek bezleri, bir neslin mucizesiydi. Çamaşır yıkama teknolojisinin henüz gelişmediği zamanlarda bebek bezi yıkamak ebeveynlerin en büyük dertlerinden biriyken, hazır bezlerin piyasaya çıkması çok büyük kolaylık sağlamıştı. Günümüzde bebek bakımında doğal yöntemlerin tercih edilmeye başlanmasıyla, yıkanabilir bebek bezi geleneği de geri döndü.
Tek kullanımlık hazır bebek bezleri, her ne kadar çeşitli markalar tarafından farklı formüllerle üretiliyor olsa da, endüstriyel pamuğun olası zararları nedeniyle de şüphe uyandırıyor. İçeriğinde ftalat, sodyum poliakrilat ve zehirli olabilecek kokular içeren hazır bezler, bebeklerin gelişimini olumsuz etkileyebiliyor.
Hazır bezler aynı zamanda ciddi bir ekolojik soruna da yol açıyor. Günde 6 ila 8 bebek bezi kullandığımızda, senede yaklaşık 3000 bebek bezi doğaya çöp olarak bırakılıyor. Bu miktar neredeyse iki ton kirli bebek bezinin çöpe gitmesi demek. Kirli bebek bezinin tamamen yok olması için gerekli süre ise 400 yıl civarında. Doğada çözünmeyen çöplerin %30’unu bebek bezleri oluştururken, bebek bezi üretim süreçlerinde harcanan su ve diğer doğal malzemeler de ekolojik açıdan kaygı verici.
 
Ekolojik ve sağlıklı bir seçenek: Yeniden kullanılabilir bebek bezi
 
Organik ve pamuklu kumaşlardan üretilen yıkanabilir bebek bezleri, hazır bezlere en doğal alternatif olarak görülüyor. Bebekler için daha sağlıklı, uzun ömürlü ve sürdürülebilir bir seçenek olmasına rağmen, kullanımı hazır bez kadar kolay olmadığı için hala o kadar popüler değil ama gün geçtikçe daha fazla aile yıkanabilir bebek bezlerini tercih etmekte.
 
Yıkanabilir bebek bezleri, farklı model seçenekleriyle piyasada ulaşılabilir durumda. Çeşitli markaların doğal pamuk, bambu gibi malzemeler kullanarak ürettiği bezlerin yanı sıra, sıradan pamuklu kumaşlarla bebek bezi üretip satan küçük üreticiler de mevcut. İnternet üzerinde kısa bir araştırma yaparak hangi markanın ya da üreticinin sizin için daha uygun olduğuna karar vermeniz mümkün.
 
Yıkanabilir bebek bezinin avantajları
Sık değiştirildiğinde pişiğe yol açmaz, bebeğin cildine zararlı kimyasallar değmemiş olur.
Hazır bezler gibi fazlaca emici olmadığından dolayı, büyük bebeklerde tuvalet eğitiminin daha kolay olmasına yardımcı olur.
Alerjen madde, parfüm ve kanserojen madde içermedikleri için bebeğin cildini korur.
60 derecede yıkanabilir, hijyeniktir.
Hazır bezlere kıyasla çok daha ekonomiktir. Bazı anneler ikinci bebekleri için bile aynı kumaş bezleri kullanmaktadır.
Minimum atık çıkarırsınız ve bu da çevreyi korumanıza yardımcı olur.
Yıkanabilir bebek bezi nasıl kullanılır?
Yeniden kullanılabilir bezlerin çeşitli malzemelerden üretilenleri ve farklı modelleri mevcut. Bebeğinizin boyuna ve kilosuna en uygun bezi seçtikten sonra, içinize sinen bir malzeme ile yapılmış olanlarından yaklaşık 20 tane almanız yeterli olacaktır. Doğru beden seçimi önemli, aksi takdirde sızdırma sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Ancak doğru bedende bez kullanan ebeveynler, herhangi bir sızdırma sorunu yaşamadıklarını söylüyorlar. Kumaş bezlerinizi ilk aldığınızda birkaç kez yıkamanız tavsiye edilir. Bu ilk yıkamalar kumaşların emiciliğini arttıracağından kullanım kolaylığı sağlayacaktır.
 
Bebeğinizin altını en geç 2-3 saatte bir mutlaka değiştirmelisiniz. Gece bezi gece boyunca üzerinde kalabilir, bebeklerin çoğu gece uyurken kakasını yapmaz. Genellikle sabah uyandığında hemen altını değiştirmek yeterli olacaktır. Ancak elbette buna bebeğinizin tuvalet alışkanlığını dikkatlice gözlemleyerek karar vermelisiniz. Kullandığınız bezleri sıcak suyla duruladıktan sonra içi su dolu bir kapta biriktirebilir ve en geç iki günde bir olmak üzere toplu halde yıkayabilirsiniz. Çamaşır makinesinde 60 derecelik programda yıkanmaları yeterlidir.
Kaynak: Habertürk
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title