Çocuklarda araba tutması nasıl engellenir?

Yolculuk sırasında çocuklarda oluşan mide bulantısı ve rahatsızlık hissi tüm yolculuğunuzun sorunlu geçmesine sebep olabilir.
 
Araba tutması bir çeşit hareket bulantısıdır. Hareket bulantısı beynin, vücudun hareket-algılama bölümlerinden alınan çelişkili bilgiler (iç kulak, gözler ve sinir uçları) sonucu ortaya çıkar.
 
Camdan dışarıyı görmeden arka koltukta oturan küçük ve kısa boylu bir çocuğu veya araba içerisinde kitap okuyan büyük bir çocuğu hayal edin. Çocuğun iç kulağı bir hareket algılayıcısı olacaktır ama gözler olmayacaktır. Sonucunda ise kötü bir mide bulantısı, soğuk terleme, yorgunluk, baş dönmesi, iştah kaybı veya kusma olacaktır.
Araba tutmasının neden bazı çocukları diğer çocuklardan daha fazla etkilediği kesin ve net değildir. Yeni doğan bebekleri etkilemese de, 2 ile 12 yaş arasında olan çocukları etkilediği gözlemlenmektedir.
 
Çocuğunuzu araba tutmasını önlemek için yapılacak adımlar şunlardır:
-Duygusal girdilerin azaltılması: Çocuğunuzun kitaplara, oyunlara veya filmlere odaklanması yerine arabanın dışında olanlara bakması için yönlendirin. Eğer çocuğunuz uyuyorsa, seyahat boyunca uyumakta bu konuda yardımcı olacaktır.
 
-Seyahat öncesi yemeklerini dikkatlice planlayın: Araba seyahati sırasında veya öncesinde çocuğunuza yağlı ve baharatlı yiyecekler vermeyiniz. Eğer seyahat zamanınız kısa olacaksa, yemek yemeği erteleyiniz. Eğer seyahat uzun olacaksa veya çocuğunuz acıktıysa, gitme zamanı gelmeden önce ona sadece atıştırması için küçük ve aperatif (kraker ve hafif içecekler gibi) gıdalar veriniz.
 
-Havalandırmayı sağlayın: Araba tutmasını önlemek için içeriyi havalandırın. İçerideki havayı temiz tutmak yardımcı olacaktır.
 
-Dikkat dağıtıcı teklifler yapın: Eğer çocuğunuzu araba tutuyorsa, onu dikkatini dağıtıcı konuşma, müzik dinleme veya şarkı söyleme gibi davranışlarla meşgul etmeye çalışın.
İlaç kullanın. Eğer çocuğunuz 2 yaşından büyükse ve uzun bir seyahat planlıyorsanız, doktorunuza çocuğunuzu araba tutmaması için kullanabileceğiniz reçetesiz ilaçlar hakkında danışınız. İlaçları doğru dozda kullanmak ve yan etkilerinden kaçınmak (uyuşukluk hissi) için ürünün prospektüsünü dikkatlice okuyunuz. Bazı antihistaminiklerin hareket bulantısı tedavisinde herhangi bir etkisi görülmemiştir. Seyahate çıkmadan önce evde çocuğunuza ilaçtan bir doz verin ve çocuğunuzun ne gibi bir tepki verdiğini gözlemleyin.
Kaynak: http://www.haber7.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title