Hamilelikte cinsel ilişki ne zaman sakıncalı?

Hamile kadınlar ve eşleri genellikle hamilelik sırasında cinsel ilişkiye girmenin güvenli olup olmadığını merak ederler. Hamilelik sırasında, vücudunuz değiştikçe cinsel arzunun gelip gitmesi normaldir. Karnınız büyüdükçe kendinizi daha bilinçli hissedebilirsiniz. Ancak her çiftin araştırdığı “Kaç aylık hamileyken cinsel ilişkiye girilmez?” sorusunun cevabını siz de merak etmişsinizdir. Bu soruyu “Düşük yapar mıyım? Cinsel ilişki doğmamış bebeğe zarar verir mi? Kaçınılması gereken cinsel ilişki pozisyonları var mı?” gibi sorular da takip eder. İşte bu soruların cevapları ve aradığınız bilgiler.
 
insel ilişki, hamileliğin normal bir parçasıdır – eğer normal bir hamilelik yaşıyorsanız. Penetrasyon ve cinsel ilişki hareketi, karnınız ve uterusun kas duvarları tarafından korunan bebeğe zarar vermez. Bebeğiniz ayrıca amniyotik kesenin sıvısı içindedir. Ancak cinsel ilişki ile ilgili dikkat etmeniz gereken noktalar var. Bunların başında hamileliğin kaçıncı ayına kadar güvenli cinsel ilişkiye girebileceğiniz ile ilgili…
 
İşte hamilelik ve cinsellik ile ilgili detaylar…
 
HAMİLELİKTE CİNSEL İLİŞKİ GÜVENLİ MİDİR?
 
Aşağıdaki yüksek riskli hamilelik türlerinden herhangi birine sahipseniz doktorunuz cinsel ilişki önerebilir:
 
Düşük yapma riski varsa ya da daha önce düşük yaptıysanız
Erken doğum riski altındaysanız (37 haftalık hamilelikten önce kasılmalar)
Bilinen bir neden olmadan vajinal kanama, akıntı veya kramp geçiriyorsanız
Amniyotik keseniz sıvı sızdırıyor veya zarları yırtılmışsa
Rahim ağzı gebelikte çok erken açıldıysa
Plasenta uterusta çok düşükse (plasenta previa)
İkizler, üçüzler veya diğer katlarını bekliyorsanız
KAÇ AYLIK HAMİLEYKEN CİNSEL İLİŞKİYE GİRİLMEZ?
 
Hamilelik sırasında, vücudunuz değiştikçe cinsel arzunun gelip gitmesi normaldir. Karnınız büyüdükçe kendinizi daha bilinçli hissedebilirsiniz. Veya daha büyük, daha dolgun göğüslerle daha seksi hissedebilirsiniz. Eşinize ne hissettiğinizi ve neyin işe yaradığını söyleyin. Sizin için hem rahat hem de teşvik edici olanı bulmak için, özellikle hamileliğin sonraki dönemlerinde cinsel ilişki pozisyonu değiştirmeniz gerekebilir.
 
Hamileliğin dördüncü ayından sonra seks yapmak için “misyoner pozisyonda” sırtüstü düz yatmaktan kaçının. Bu şekilde, büyümekte olan bebeğin ağır kan damarlarını daraltma riskinden kaçınabilirsiniz.
Kaynak: Sabah
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title