Bebeklerde pişik nasıl önlenir?

Pişik bebeklerin en sık yaşadığı cilt sorunlarından biridir. Ne kadar özen gösterilirse gösterilsin her üç bebekten birinin bu problemi yaşaması gayet muhtemeldir. Rahatsızlık yaşayan bebeklerin sıklıkla huzursuz bir ruh halinde olduğu görülmektedir.
 
Bebeklerde pişik nasıl oluşur?
 
Pişik, candida albicans adı verilen bir mantarın neden olduğu bir cilt problemidir. Kızarıklıklar ve kabarıklar şeklinde görülür. Bu sözünü ettiğimiz mantar türü idrar ve dışkı atıklarını sever ve o bölgede yoğun bir şekilde gelişebilir. Bölgenin nemli ve ıslak olması mantarın sevdiği bir durumdur.
 
Bebeklerin pişik olması nasıl önlenir?
 
•Bebeklerde pişiği önlemenin ve tedavi etmenin en önemli yöntemi alt bezin kapladığı alanın temiz, kuru ve serin olarak tutulmamasıdır. Bebeğin alt bezi sıklıkla değiştirilmeli ve mümkün mertebe havalandırılmalıdır. Ayrıca alt bezi bağlanırken bel kısmı iki parmağın girebileceği kadar gevşek bağlanmalıdır.
 
•Bebeğin alt bezi bebeğin yaşına ve kilosuna uygun bir şekilde seçilmelidir. Küçük boydaki bezler bebeği sıkar ve cildin tahriş olmasına sebep olur, büyük boy bezler ise sızdırma yaparak bebeğin rahatsız olmasına sebep olur.
 
•Bebekler büyük tuvaletini yaptıktan sonra alt bezi her değiştirildiğinde kasık bölgesi ılık suyla yıkanmalıdır. Dışkı ve idrar atıkları bırakılmamalıdır. Eğer temiz bir şekilde temizlenmezse pişiğe sebep olan mantar rahat bir şekilde gelişebilir.
 
•Bebeklerin bez bölgelerinin temizliği yapılırken bu bölge ıslak bir pamuk ya da temiz bir bez yardımıyla köpürmeyen bir sabun veya duru su ile nazik hareketlerle temizlenmelidir. Şayet ıslak mendil kullanılacaksa mendilin alkolsüz ve yumuşak olmasına dikkat edilmelidir.
 
•Bebeğin alt bezinin bağlanmasından önce altının kuru olduğundan emin olmanız gerekir.
 
•Bebeğin alt bezinin üstüne sentetik kumaşlı kıyafetler giydirilmemelidir.
 
•Bebekler için alt bezi olarak kumaş bezler kullanılıyorsa, bu bezler yıkandıktan sonra dezenfekte edilebilmesi için yaklaşık 15 dakika kaynatılmalıdır.
 
•Bebeklerin altını temizledikten sonra içeriğinde çinko oksit barındıran kremler kullanılmalıdır.
 
•Bebeğin rahat hareket etmesi sağlanmalıdır, mümkün mertebe sürtünmeyi azaltmaya çalışılabilir.
 
Eğer pişik 7 gün içerisinde geçmiyor ise doktorunuza danışınız.
Kaynak: Milliyet
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title