Hamilelikte ilk belirtiler nelerdir?

* Mide bulantısı ve buna bağlı olarak kusmalar en yaygın belirtilerdendir. Bazılarında şiddetli, bazılarında da daha hafif yaşanabilir.
 
* Adet gecikmesi. Her adet gecikmesi hamilelikle sonuçlanmayabilir. Stres ya da mevsimsel kaynaklı gecikmeler de yaşanması söz konusudur.
 
* Göğüslerde hassasiyet artarken şişlikler de oluşabilir. Hamilelik sürecine giren vücutta hormonlar değişiklik göstereceğinden böyle belirtilerle karşılaşılması normaldir.
 
* Lekelenmeler görülebilir, bu lekelenmeler hafif ve az miktarda olur. Adet kanamasından çok daha farklı şekildedir.
 
* Metabolik değişimlerden dolayı hamileliğin ilk belirtileri arasında baş dönmesine de rastlanılmaktadır.
 
* Sindirim problemleri yaşanabilir. Sindirimde görülen sorunlar hazımsızlık ve şişkinliklere de sebebiyet verebilir.
 
* Yine sindirim sorunundan dolayı kabızlık görülebilir. Kabızlığın diğer sebebi ise büyüyen rahmin bağırsaklara yaptığı baskıdır.
 
* Baş ağrısına sıkça rastlanabilir. Genellikle gerilim tipi baş ağrısıdır. Migreni olan kadınlarda ise bu durum kendini daha şiddetli gösterebilir.
 
* Hamileliğin belirtileri arasında çok sık idrara çıkma da gösterilir. Çok su tüketilmeden de bu durum yaşanabilir.
 
* Kokuya karşı hassasiyetin başlaması da hamileliğin ilk belirtileri arasında yer alır. Şimdiye kadar sorun olmamış yemek, parfüm gibi kokular birden bire mide bulandırmaya başlayabilir.
 
* Sıklaşan karın ağrıları hamileliğin ilk belirtilerindendir. Bu ağrılar çok şiddetli değildir, günlük yaşamı etkilemez.
 
Kaynak: Takvim
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title