Annelere yarım gün iş tam maaş

Annelere, doğumdan sonra 6 aya kadar yarım gün çalışıp tam maaş alma hakkı tanınıyor. Buna göre analık izni bitiminde İŞKUR’a başvuran anneye, 2 bin 540 ila 7 bin 620 lira ödeme yapılıyor.
SSK’lı olarak çalışırken doğum yapan kadınlar, analık izni sonrasında birinci doğumda 2 ay (15+15 gün), ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay süreyle yarım gün (part-time) çalışıp tam maaş alabilecek. Engelli çocuğu olanlarda ise bu süre 12 ay olarak uygulanıyor. Çoğul gebelikte 30’ar gün ekleniyor. Kadın isterse, haftalık çalışma süresi olan 45 saati ikiye bölebiliyor. Bunu her gün kullanabileceği gibi haftanın belli günleri de çalışabiliyor.
 
ASGARİ ÜCRETTEN FAZLA
 
Yarım gün çalışıp, çocuğuyla daha fazla zaman geçirene devlet teşvik de veriyor. Bu kapsamda, yarım gün çalışan annenin maaşının yarısını patron, 1.270 lirasını devlet, İşkur aracılığıyla ödüyor. Annenin asgari ücretle çalıştığını varsayarak, 2 bin 20 liranın 1.010 lirasını işveren, 1,270 lirasını devlet ödüyor. Yani asgari ücretli anne 2 bin 280 lirayla asgari ücretten fazla kazanıyor.
 
İŞVEREN ENGELLEYEMİYOR
 
Yasaya göre, yarım çalışma uygulamasından, doğum yapan kadınla 3 yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek yararlanabiliyor. Bu şartlara sahip olanların, sağlanan imkandan yararlanabilmesi için öncelikle çalıştıkları işyerlerine dilekçeyle başvurması gerekiyor. İşverenin, işçinin yarım çalışma talebini engelleme yetkisi bulunmuyor. İşveren, yarım çalışma yapacağı gün ve saat aralıklarını belirleyip işçiyi uygulama kapsamında çalıştırıyor.
 
BAŞVURU İŞKUR’A
 
Bu haktan yararlanmak için, analık izninin yani 112 günlük sürenin bittiği tarihten itibaren 30 gün içinde, en yakın İşkur şubesine ‘doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesiyle başvuruda bulunmak gerekiyor.
 
YARARLANMAK İÇİN ŞARTLAR NELER?
 
‘Yarım çalışma ödeneğinden yararlanabilmek için temel şart, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) kayıtlı işçi olmak. Ancak kayıtlı işçi olmak yetmiyor, şu şartlar da var: l Doğumdan önce 3 yıl içinde çalışılmış olması ve SGK’ya en az 600 gün süreyle işsizlik sigortası primi yatırılmış olması gerekiyor. l Çocuğun sağ olarak doğması ve yarım çalışma ödeneği alındığı sırada da hayatta olması gerekiyor. l Doğum izninin bitiminin ardından yarım gün çalışılması gerekiyor.
Kaynak: Güneş
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title