Suda doğum güvenli mi?

Suda doğum ile ilgili bugüne dek yapılan en geniş çaplı bilimsel araştırma tamamlandı.
 
Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Koleji’nin (ACOG) 2016 yılında yaptığı açıklamada uzmanlar, yeterli bilimsel araştırma verisi bulunmadığı için suda doğumu önermediklerini ifade etmişlerdi. Ancak Midwifery Journal dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma, suda doğumun güvenli olduğunu söylemek için yeterince veri elde etti. Bugüne kadar yapılmış en geniş çaplı suda doğum araştırması olarak kabul edilen çalışmanın sonuçlarına göre suda doğum, anne ve bebek için güvenli.
 
ACOG daha önce suda doğumun bebeğin Apgar skorlarını olumsuz etkileyebileceğini, doğumda kordonun zarar görebileceğini, enfeksiyon ya da su yutma riskinin de değerlendirilmesi gerektiğini ifade etmişti.
 
Ancak Jennifer Vanderlaan ve ekibi tarafından gerçekleştirilerek yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, bu risklerin zannedildiği kadar ciddi olmadığını ortaya çıkardı.
 
Suda doğum bebek için zararlı mı?
Doğumda kordon yırtılması riskinin suda doğum durumunda daha da artabileceğinden endişe ediliyordu. Ancak araştırma sonuçlarında yapılan açıklamada, bu riskin engellenebileceği ifade edildi. Bebek doğum kanalından çıktığı anda suyun içinden hızlıca çekildiğinde göbek kordonunun yırtılma olasılığının olduğu doğru. Genellikle suda doğum yapan anneler ya da doğuma eşlik eden ebeler endişelenerek bebeği hızlı bir şekilde yukarı kaldırdıklarında göbek kordonu zarar görebiliyor ancak Vanderlaan’ın araştırmasında bunun gerçekleşme olasılığının oldukça düşük, kordon yırtılması ile meydana gelebilecek zararların ise daha düşük olduğu açıklandı.
 
Araştırma, suda doğumun enfeksiyon riskini de arttırmadığını ortaya çıkardı. Farklı araştırmaların da sonuçlarını derleyerek elde edilen istatistikler, karada gerçekleşen doğumlarla suda gerçekleşen doğumlardaki enfeksiyon riski arasında anlamlı bir fark bulunmadığını gösteriyor. Aynı zamanda Çin’de yapılan araştırmalar da, suda doğumun doğum sırasında gerçekleşen kanama miktarını etkilemediğini ortaya koyuyor.
 
Suda doğumun avantajları neler?
Bugüne dek yapılmış bilimsel araştırmaların ışığında, suda doğumun avantajları şu şekilde sıralanabilir:
 
Doğum sırasında annenin vücudunda salgılanan oksitosin hormonu miktarının artmasına yardımcı olarak suni sancı ihtiyacını azaltır.
Doğum sürecinde suyun rahatlatıcı etkisi, kasların gevşemesini kolaylaştırdığı için doğumda hissedilen ağrı ve gerginliğin azalmasına yardımcı olur.
2016’da Güney Amerika Ebeler Birliği (MANA) tarafından yapılan bir araştırma, doğumun ikinci evresinden sonra suyun içine giren annelerde genital sistem yaralanmalarının azaldığını kanıtlıyor. Dolayısıyla epizyotomi ihtiyacı da azalıyor.
Suyun rahatlatıcı etkisinden faydalanan anneler, daha pozitif bir doğum deneyimi yaşayabiliyor.
Kaynak: Habertürk
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title